България

Папа Франциск отправи приветствие към българския народ (ВИДЕО)

Негово Светейшество папа Франциск отправи приветствие към българския народ два дни преди посещението си у нас, съобщават от правителствената пресслужба.

Във видеообръщение Светият отец отбелязва великото дело на светите братя Кирил и Методий, поставя акцент и върху предстоящата среща с Негово Светейшество българския патриарх Неофит.

В приветствието си към българите папа Франциск изтъква, че неговото апостолическо пътуване, което ще се проведе в периода 5-7 май, ще мине под мотото – „Мир на земята“. Това е заглавието на енцикликата, написана през 1963 г. от папа Йоан XXIII или т.нар. Български папа – Анджело Ронкали. Той прекарва почти десет години в София като апостолически легат и установява връзки на уважение и обич с българския народ, които продължават и до днес, заявява във видео обръщението си папа Франциск.

Преводът на български език на обръщението:

„Скъпи братя и сестри от България,

С Божията помощ след няколко дни ще бъда между вас. Да дойда в България, за мен и за моите сътрудници ще бъде едно поклонничество под знака на вярата, на единството и на мира. Защото вашата земя е родина на свидетели на вярата, още от времето, когато светите братя Кирил и Методий са разпространявали там Евангелието. Техният труд бе много ползотворен, който донесе много плодове и в трудните моменти на миналия век. Много пъти това бе повтаряно от Свети Йоан Павел II, който работи толкова много, за да може Европа да преоткрие освободителната сила на Христа и за да може да диша отново и с двата си бели дроба. По неговите стъпки ще имам честта да се срещна с Негово Светейшество Патриарха и Светия Синод на Българската православна църква. Заедно ще покажем желанието да следваме Господа Исуса по пътя на братското общение между всички християни.

Скъпи мои,

Цялото мое поклонничество ще мине под знака на спомена за Светия Отец Йоан XXIII, който за почти десетте години, прекарани в София като апостолически легат, установи с вашия народ връзки на уважение и на обич, които продължават и до днес. Той бе човек на вярата, на общението, на мира. Затова избрах като мото на посещението заглавието на неговата историческа енциклика „Pacem in terris“ – Мир на земята. Бих искал да ви помоля да ме придружавате с вашата молитва. Благодаря! Бог да даде мир и благоденствие на България!“

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Над 1600 отличници остават без стипендии заради недостиг на финансиране

Националното представителство на студентските съвети поиска значително увеличение на стипендиите за успех. Темата беше обсъдена…

преди 4 часа
  • България

Съдът прекрати делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов и върна гаранциите им

Софийският градски съд прекрати делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов, върна материалите на прокуратурата…

преди 5 часа
  • България

Само 7 представители на Gen Z влизат в 52-ото НС, доминират ветерани и бивши министри

Въпреки че представителите на поколението Z бяха сред най-активните участници в протестите, довели до предсрочните…

преди 5 часа
  • България

Редовно правителство се очаква до две седмици, парламентът започва работа

Два дни преди официалното начало на 52-рия парламент политическите формации са в активна подготовка. Местата…

преди 5 часа
  • България

Почина бившият областен управител на Русе Владимир Недялков

На 26 април вечерта Русе посрещна с тъга новината за внезапната кончина на Владимир Недялков.…

преди 5 часа
  • България

Техническа неизправност запали автобус край Петрич

Късно вечерта на 27 април 2026 г. автобус „Волво“ се запали в движение край петричкото…

преди 6 часа