29-годишен арменец, израснал в България, се оказа без самоличност (ВИДЕО)

Не пропускайте

29 години без самоличност. Давид Акопян е роден в Армения, израснал е в България.

Едва 3-годишен той емигрира у нас заедно със своята майка и баба. За институциите обаче той Давид не съществува, съобщава „Нова телевизия“.

„Израснах в Несебър, учих там, завърших основното си образование в СОУ „Любен Каравелов” в Несебър и последните две години учих в гимназията по туризъм в Слънчев бряг”, разказа Акопян.

През всичките тези години аз живях без никакъв документ за самоличност.

„Той достигна до дванадесети клас, но не успя да завърши, защото просто нямаше документи за самоличност. Тоест един амбициозен, можещ, умен, млад човек не успя да получи образование”, заяви учителката на Давид – Ирена Божилова.

Оказва се това не е единственият проблем за момчето. При рутинна проверка във Варна е задържан и изпратен в лагер за бежанци.

„Изпратен е с единствената цел да се изясни самоличността на лицето. Един човек, който 26 години живее в България, не се укрива, напълно известен е и е свързан с общността, където се намира, и изведнъж 3 седмици да бъде лишен от свобода, за да бъде установено кой е”, каза още адвокатът на Давид – Диана Радославова.

Давид Акопян в момента е на свобода. Но с излизането от бежанския лагер идват и новите проблеми. Застрашен е от депортиране в Армения.

„От страна на изпълнителната власт няма друг ход. Няма каква друга процедура да приложат спрямо него, защото има празнота в закона”, смята още Диана Радославова.

„Въпросът е че липсва адекватен закон да филтрира различните случаи. Тоест да разграничи мен, човекът живял цял живот тук, от един емигрант от Афганистан, който е с цел да премине незаконно през България”, каза още Давид.

За момента най-добрият сценарий за момчето е да пътува до Армения, където да плати на държавата за това, че не е ходил в казарма, да си издаде арменски паспорт и да се надява, че ще му разрешат да се върне легално.

„Проблемът е, че той трябва да излезе от България, за да го направи това нещо и никой не му гарантира възможността легално, бързо и лесно да влезе обратно в у нас”, заяви Радославова.

„Ще трябва да отида на място, на което нямам никакви близки, нямам какво да правя. Не владея дори езика. Аз ще бъда отпратен да започна нов живот на непознато за мен място, ако това се случи”, сподели Давид.

За да помогнат на Давид неговите приятели са започнали дарителска кампания, с парите от която момчето да плати на арменската държава, затова че не е служил в казарма.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

- Реклама -spot_img

Мощни бури, поройни дъждове и градушка удариха Северозападна България

Северозападна България беше засегната от мощна метеорологична стихия във вторник. В късните следобедни часове регионът бе обхванат от интензивни валежи, които предизвикаха сериозно безпокойство...

Радев: България изчерпа капацитета си за военни дарения към Украйна

България продължава да подкрепя Украйна в стремежа ѝ към възстановяване на териториалната цялост, но е достигнала прага на възможностите си за допълнителна военна и...

Унгарската шампионка Жанет Немет почина след скок от общежитие в София

Българският спорт е в траур след новината за смъртта на Жанет Немет. Около 10:30 ч. 32-годишната републиканска шампионка по борба е паднала от 11-ия...

Радев отрече замразяване на минималната заплата, кабинетът готви промени в осигуровките

Служебното правителство, начело с премиера Румен Радев, опроверга информацията, че минималната работна заплата в България ще бъде замразена на 620,20 евро до 2028 г....

Йордан Цонев напуска всички постове и се оттегля от политиката след...

Йордан Цонев обяви, че се оттегля от обществения и партиен живот. В изявление пред „Нова телевизия“ той каза, че сам е поискал да бъде...
- Реклама -

Последни новини