България

Мощен метеоритен дъжд навръх Гергьовден

2019 година ще донесе няколко забележителни астрономически събития – три слънчеви затъмнения, три суперлуни, синя луна, множество метеоритни потоци, а Меркурий на 11 ноември ще премине пред лицето на Слънцето.

Още януари ни зарадва с едно пълно лунно затъмнение и два метеорни потока, но най-големият метеоритен дъжд ще „завали“ навръх Гергьовден – 6 май. Метеоритите са парченца междупланетни отломки, които се забиват в горната атмосфера на Земята със скорост от 30 до 70 км в секунда.

И макар някои метеорити да изглеждат достатъчно ярки и сякаш почти можем да ги докоснем, всъщност ни осветяват от много високо, на височина от 80 до 120 км. Тъй като пристигат толкова бързо, не е нужно частицата да е много голяма, за да се получи ярка светла бразда в небето. Обикновено тези частици не са по-големи от едри пясъчни зърна, а ако достигнат размер на грахово зърно, метеоритът ще бъде много ярък. Тези високи скорости дават на всяка частица много кинетична енергия, която се превръща в топлина, дължаща се на триенето в горната атмосфера. Много хора смятат, че метеоритът свети, защото частицата „изгаря”.

Но всъщност триенето загрява въздушните молекули по пътя на частицата до хиляди градуси. Молекулите на въздуха се охлаждат за част от секундата, излъчвайки светлината. Според учените през 2019-а най-добре ще се виждат два метеорни потока през 2019 г. – Квадрантидите и Ета Акваридите. Първият вече премина, а вторият ще бъде точно на 6 май.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Осемстотин агнета изчезнаха от месокомбинат в Свищов след проверка на БАБХ

Осемстотин заклани агнета, насочени за унищожаване заради липса на здравна идентификация и придружаващи документи, са…

преди 55 минути
  • България

Янка Рупкина почина на 87 години, поклонението е в Бургас

България скърби за загубата на една от най-обичаните народни певици — Янка Рупкина. Тя почина…

преди 2 часа
  • България

Велика събота: боядисването на яйца и месенето на козунаци подготвят Великден

Велика събота е ден на очакване на Христовото Възкресение и е свързана с традиции, предавани…

преди 2 часа
  • България

НИМХ: Дъжд в страната и сняг в планините днес

Днес, 11 април, събота, времето в България ще бъде предимно облачно, с валежи от дъжд…

преди 5 часа
  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за български пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 20 часа
  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 20 часа