България

Спасените контрабандни змиорки попаднаха в акваферма (ВИДЕО)

Голяма част от контрабандните змиорки, които пристигнаха в спасителния център за водни организми при Института по Рибни Ресурси – Варна, не успя да оцелее, научи „Нова Варна“.

Може би около половината все-пак оживяха и продължават да се възстановяват в акваферма в с. Славеево, край Добрич, разказа директорът на Института по рибни ресурси – Варна към Селскостопанска академия, доц. д-р Елица Петрова. Не мога да се ангажирам с точна цифра, много ми се иска да оцелеят всички, правим всичко по силите ни, допълни Петрова. Много ни помогна ИАРА и МОСВ.

Змиорките от вида Anguilla аnguilla минават през много перипетии и с помощта на много институции и организации стигат до акваферма с добричкото село Славеево. Всеки момент се чака да пристигне и специална пратка от чужбина с точната храна за тях – хайвер от риба треска.

Припомняме, че първоначално във варненския аквариум пристигнаха 90 колета с общо тегло от 200 кг. с посредничеството на екоактивисти от  „Зелени Балкани“. В спасителния център не са имали достатъчно място и условия за съхранението и отглеждането ѝм. Намерили доброволци в лицето на частна акваферма край Добрич.

Пратката най-вероятно е била предназначена за азиатския пазар, където един килограм от тези змиорки достига цена от 2 000 евро. Там са деликатес и се консумират живи.

Малките змиорки все-още са веществено доказателство по делото и ще трябва да бъдат освободени преди да зарибят някой водоем на пролет, когато температурата е поне 15 градуса.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

85% от плажовете в Европа с отлично качество на водите, Кипър, Гърция и България са начело

По-голямата част от водите за къпане в Европейския съюз през 2025 г. са с отлично…

преди 12 минути
  • България

Петима задържани след масово сбиване в Гърмен

Петима души бяха задържани след масово сбиване, станало в ранните часове на 16 юни в…

преди 27 минути
  • България

61-годишен мъж е намерен мъртъв в землището на Пелатиково, тялото е за аутопсия

Вчера в ОДМВР — Кюстендил е подаден сигнал за намерен труп на мъж в землището…

преди 42 минути
  • България

Двама загинаха и трима бяха тежко ранени при челен сблъсък между Черна Места и Аврамово, образувано е досъдебно производство

Двама души загинаха, а трима бяха тежко ранени при челен сблъсък между лек автомобил и…

преди 57 минути
  • България

DARA ще изпълни „Bangaranga“ на MAD VMA 2026 в Атина

Тази вечер в Атина DARA ще изпее „Bangaranga“ на престижните гръцки музикални награди MAD VMA…

преди един час
  • България

Полицията издирва водач след фатален пътен инцидент до с. Ценово

Полицията издирва водач на пътно превозно средство, участвал в пътнотранспортно произшествие по общински път 53498…

преди един час