Един шамар или така нареченото леко пошляпване ще може да бъде наказуемо и да стане повод дете да бъде отнето от семейната си среда, ако бъде приета Стратегията за детето. Това заяви в интервю за Дарик Варна Димитрина Иванова, член на Управителния съвет на Национална асоциация „Поход за семейството” и председател на сдружение „Нов живот”.
„Ако шамарът се докаже, примерно от съседа ви, който става свидетел, социалните служби могат да дойдат и да ви държат отговорност и да отведат детето”, отбеляза Иванова. Според нея е напълно възможно в България да започне да се действа на принципа на Службата за защита на децата в Норвегия „Барневерн”, определяна като „детско ГЕСТАПО”.
Не е представено нито едно статистическо доказателство, че забраната за телесното наказание има позитивни резултати в страните, в които е прието. Статистиките от държавите, които са въвели такава забрана, показват, че докладите за домашното насилие постоянно се увеличават. За пример могат да бъдат дадени Швеция, Финландия, Норвегия и Дания, които са сред първите държави, забранили телесното наказание.
Притеснителното в новата Стратегия за детето е, че държавата изземва функциите на родителите по отглеждането, образованието и възпитанието на децата, което е тяхно основно конституционно право.
Когато е правена стратегията, липсва информация относно обществени дебати с родители, НПО и целеви групи. В този случай родителите са поставени в неведение за решения, което ще се вземат за самите тях и децата им.
„Въпросът е какво по-точно искат да се промени с тази нова стратегия. И както казват авторите, че това е един визионерски документ, какви иновации ще внесе в тази област като цяло за развитието на детето. И дали по-скоро това няма да е един експериментален документ. Мисля, че никой от нас не иска децата ни да бъдат предмет на експерименти”, изтъкна Иванова.
Проектът на Националната стратегия за детето не е съобразен със законовите изисквания за създаване и предлагане на нормативен акт. Документът няма никаква финансова обосновка и оценка на въздействието, които са задължителни, за да бъде внесен за разглеждане в Министерски съвет и Народното събрание, отбеляза още активистът от асоциация „Поход за семейството”.
Посочените конкретно в проекта събития, срещи, обсъждания и статистически данни, не са цитирани и не могат да бъдат открити, за да могат гражданите да запознаят с мотивите зад взетите решение в процеса на разработване на стратегията. Не е показано ясно какво и как точно ще бъде променено спрямо предишната Стратегия за детето 2008-2018, с която самите автори на проекта отчитат като неуспешна в много отношения.
„Ако нашите управници се интересуват от мнението на гражданите, е нужно да не приемат документа, защото 93 % от българите са против стратегията”, изтъкна Димитрина Иванова. Според нея, ако не бъде приета новата стратегия няма да е фатално, тъй като така или иначе действа старата.
Асоциация „Поход за семейството” препоръчва създаване на национален ДНК регистър на педофили. Така ще се улесни работата на полицията и ще има лесно откриваем списък на престъпниците в тази област, което ще подобри превенцията.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment