38-годишна е историята на блок „Добрич“. Започва през 1981 г. с отчуждаване на собствениците и събарянето на къщите им след 1983 г, разказва БНТ.
Ще се роди ли следващото поколение в семейните жилища на блок „Добрич“ или ще обикаля строежа като прабабите и прадядовците си?
Девет кметски мандата по-късно блок още няма, а общинските съветници спорят за начина на финансиране, информира още БНТ.
Докато чакат, собствениците „временно“, живеят в оборотни жилища.
Там, където чакащите са живеели, сега има басейн, стоматология, съдебна палата… Дом за тях – все още не. През 80-те в Толбухин започва обновление на центъра. Собствениците на къщи там са изселени срещу обещанието „до три години“ да живеят в новия блок „Девети септември“.
Оборотните жилища са в крайните квартали, малки и овехтели, въпреки усилията на уж временните си обитатели. След 1989 г. Толбухин става Добрич, а блок „Девети септември“ е разделен на две след съдебни спорове заради направени промени в проекта. Блок „Добруджа“ е завършен, настанените в „Добрич“ още чакат.
Там откриват, че квадратурата на апартаментите им е намалена, но се примиряват. Фирмата на Йордан Апостолов печели през 2011г. отменената веднъж обществена поръчка за строителството.
Дотогава от общинския бюджет влагат средно по 600 хиляди лева годишно за блока. През 2011-та обаче 700 хиляди са дадени за футболния клуб „Добруджа“. Според всички страни в казуса това е една от основните причини за спиране на строежа. Другата са споровете в общинския съвет как точно да се финансира довършването.
След дълга кореспонденция с държавата решението е оставено изцяло на Община Добрич. Администрацията предлага теглене на кредит от 2 милиона и 500 хиляди лева.
След като тегленето на този кредит отпада, на 25 януари е отхвърлено и актуализираното предложение за по-малък – от 2 милиона лева. Водещата група в съвета иска друго – да се увеличи капиталовата програма на общината и да се допълни с мостово финансиране от държавата.
Самият председател обаче дори не участва в гласуването и прегласуването на предложението. На сесията на 26 февруари администрацията ще внесе ново предложение – за 600 000 лв краткосрочен заем.
Част от съветниците смятат също, че администрацията е надценила сумата за довършване, докато е подценила цената на общинския дял. Собствениците обаче вече са си наели адвокат. Според справката в Съда по правата на човека, търпението им е безпрецедентно.
38-ма година опитът на собствениците от блок „Добрич“ доказва, че наистина няма нищо по-трайно от временните решения. Дали ще оставят на внуците само този опит или ще получат и домовете си?
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment