До 500 лева над заплатата си може да получава учител месечно, ако отиде да работи в проблемно училище, където например децата са със слаби образователни резултати и с нисък социален статус. Той трябва преподава по математика, физика и астрономия, информатика или информационни технологии и да има над 8 г. стаж като учител по някой от тези предмети.
Възможността е предвидена в проекта за национална програма „Мотивирани учители“ на Министерството на образованието и науката, пише offnews. Тя е публикувана за обществено обсъждане, след което ще бъде гласувана от Министерския съвет и приложена през календарната 2019 г., за да може наесен в училищата да има повече повече педагози по точните науки, в които се очаква недостиг.
Бюджетът ѝ 1.7 млн. лева обезпечава още придобиването на допълнителна квалификация в дефицитните области (математика, физика и астрономия, информатика, информационни технологии, чужди езици и религия) и обучения на специалисти без педагогически опит (по математика, физика и астрономия, информатика, информационни технологии и чужди езици).
Предвижда се за проблемни училища да се осигурят до 80 учители. С тях ще се сключат 3-годишни трудови договори, които ще предвиждат 300 лева допълнително месечно възнаграждение за работата в трудни условия, както и още 200 лева на месец, с които да се плати наемът в новото населено място или транспортните разходи.
За тези педагози е предвидена подготовка за конкретната специфика на региона и придобиването на умения за методическа подкрепа. МОН ще плати нощувките, храната, транспортът на обучаемите, както и наемите и възнагражденията на обучителите.
Педагозите, които искат да се включат, трябва да подадат документи, включващи автобиография, препис-извлечение от трудовата си книжка, мотивационно писмо, препоръка от настоящия работодател, две препоръки от учители, такава от родител и портфолио.
От МОН планират да направят електронно картографиране, чрез което да отсеят училищата, където са необходими преподаватели по точни науки, за да могат по-лесно да се запълнят свободните учителски места.
Програмата предвижда за до 100 специалисти с висше образование без педагогически опит да се осигури университетско обучение за придобиване на професионална квалификация „учител“ по математика, физика и астрономия, информатика, информационни технологии, и чужди езици. Обучението ще е едногодишно, в задочна форма, като за него държавата ще плаща на висшето училище по 1200 лв. на участник, ще покрива още разходите за нощувки (40 лв.) и транспорт на обучаемите (по 80 лв. на участник).
До 150 учители пък ще могат да придобият допълнителна квалификация „учител по математика“, „учител по физика и астрономия“, „учител по информатика“, „учител по информационни технологии“, „учител по чужд език“ и учител по религия“ чрез предвиденото обучение по програмата. То отново ще се провежда от университетите, а формата ще е задочна. МОН осигурява средства за 1 година, в която да се извърши квалификацията. Осигурени са пари за пътни и нощувки по време на присъствената форма на обучение. Висшите училища ще получават по 1200 лв. на участник, за нощувки – 40 лв. и транспорт на обучаемите – 80 лв. за участник.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment