Над 100 милиона животни се убиват всяка година заради ценната им козина. 25% от тях са отглеждани във ферми.
Това са основно норки, лисици, чинчили и енотовидни кучета. Двама от най-големите производители в Европа са Дания и Полша, води ги единствено Китай. Двете заедно отглеждат и убиват общо над 25 млн. норки.
Това заявиха пред TrafficNews от „КАЖИ / CAAI – Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“.
Регистрираните ферми за американски норки в България са 3. Една от тях е с временно преустановена дейност. Втората се намира близо до Ямбол и е с капацитет от около 2 000 животни. Най-голямата се намира до себо Маджерито, Старозагорско. Създадена е през 2014 г. с намерението да има капацитет от 400 000 норки. В момента там има над 128 000 животни с ценни кожи.
Според „КАЖИ“ е възможно да има още ферми, които не са включени в регистрите, като дадоха пример с тази до село Чарган, която е била включена в списъка на БАБХ, след като от организацията са получили сигнал за нея.
Контролните органи на РИОСВ и ОДБХ са издали нужните документи за фермите като животновъдни обекти, въпреки това те са в нарушение на два нормативни акта, заявиха от организацията.
„Най-напред това е Законът за биологично разнообразие, според който, за да бъде отглеждан един неместен вид (какъвто е американската норка), той не трябва да уврежда местните природни екосистеми. Задължително е да премине процедура, включваща решение на министъра, положителна научна експертиза, както и положително решение от Националния консултативен съвет по биологично разнообразие. Нито едно част от тази процедури не е преминала за американската норка. Това е брутално погазване на закона, чрез което се застрашава биоразнообразието и екосистемите“, категорични са от „КАЖИ“.
По думите им е нарушен и нормативен акт за условията, в които се гледат животните за ценни кожи. Не са спазени и изискванията фермите да са отдалечени от пътища и населени места.
„През последните години получихме много сигнали за забелязани, уловени или убити норки близо до Маджерито. Напълно възможно е там вече да има дива популация, която може да нанесе щети на биоразнообразието у нас“, добавиха от организацията.
„В правомощията на министъра на околната среда е да забрани американската норка като вид. В края на януари общо 53 организации изпратихме писмо до министър Нено Димов с искане за тази забрана. Нямаме отговор. Решени сме ако не получим отговор, да поставим въпроса директно на Европейската Комисия“, категорични са от „КАЖИ“.
Според тях забраната на фермите за кожа е единствената разумна мярка спрямо жестоката индустрия. Дивите животни са държани в тесни клетки през целия си кратък живот – те се раждат през април и са убивани през ноември, когато козината им започне да се сгъстява.
Методите за умъртвяване, признати от закона са изключително болезнени – токов удар или газови камери. Те за избрани с цел да не се наранява козината. И всичко това само и единствено в името на модата и суетата, коментират от организацията.
Проучване на Института за социални изследвания и маркетинг – МБМД сочи, че 75% от хората в България не считат, че отглеждането и убиването на животни единствено заради кожата им е оправдано, а 65,6 % биха подкрепили забрана на фермите за ценни кожи.
От организацията смятат, че хората трябва да се информират за произхода и пътя на стоките, които потребяват. Когато стане ясно, че даден продукт е резултат от жестокост, те трябва да се замислят дали наистина имат нужда от него. Обществената нагласа и активност е изключително важна, за да се отхвърли индустрията за ценни кожи.
Редица водещи модни къщи, включително и „Шанел“, забраниха използването на ценни кожи в колекциите си.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама