България

Трайно безработните – с по-високи здравни осигуровки

Този година трайно безработните трябва да плащат по-високи здравни осигуровки, напомнят от офиса на НАП в Русе. Причината е, че минималният месечен осигурителен доход е увеличен на 560 лева.

Това се отразява върху вноската за здравно осигуряване, която трайно безработните ще трябва да плащат- Вноските трябва да бъдат платени до 25 февруари.

Трайно безработни са лицата, които не получават обезщетения за безработица, пенсии, не са осигурени от държавата и в същото време не се осигуряват като самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО, тоест като упражняващи дейността на еднолични търговци, свободни професии, занаятчии и други, поясняват от НАП. Безработните, които сами ще се осигуряват здравно, ще трябва месечно да внасят по 22.40 лв. Това е 8% от половината от месечния размер на осигурителния доход от 560 лв.

Срокът за внасяне на здравноосигурителните вноски е 25 число на месеца след този, за който се отнасят. Вноската за януари следва да се плати до 25 февруари.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…

преди един час
  • България

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…

преди 2 часа
  • България

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…

преди 2 часа
  • България

Гореща вълна и летни бури ни очакват до началото на юли

През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…

преди 3 часа
  • България

От август поскъпват цигарите и винетките, максималният осигурителен доход се вдига до 2300 евро

От август в България предстои поскъпване на цигарите и винетките, както и промени в осигурителните…

преди 3 часа
  • България

Растителните заместители често са по-преработени и съдържат повече добавки от животинските продукти

Все повече потребители избират растителен начин на хранене по здравословни и етични причини. Ново проучване…

преди 3 часа