Как се става евродепутат: 150 000 гласа и си в Брюксел с годишна заплата €150 000

196

Oколо 150 000 гласа ще осигурят на партиите участие в разпределянето на евромандатите.

Това прогнозира експертът по избори проф. Михаил Константинов, пише „Труд“.

Според него този път активността ще е по-висока от тази през 2014 г., когато гласуваха 2,3 млн. българи. Годишната заплата на евродепутат е около 150 000 евро.

Проф. Михаил Константинов обясни, че според него в следващия европарламент ГЕРБ отново ще имат шестима представители, БСП – петима, ДПС – трима, патриотите – двама и градската десница – един.

В момента в Брюксел ГЕРБ имат шестима депутати, БСП – четирима, ДПС – четирима, коалицията ББЦ-ВМРО-ЗНС-Гергьовден – двама, а разпадналият се Реформаторски блок – един.

Интригите около водачите на листите започнаха още през есента. Най-публични станаха споровете и подмолните номера в левицата и при патриотите. В БСП шумът е около това, дали председателят на ПЕС и бивш лидер на социалистическата партия, Сергей Станишев отново ще бъде начело на червената листа.

При Обединените патриоти също има драма с водача на листата. От ВМРО са категорични, че Ангел Джамбазки трябва да остане на челно място. Хората на Валери Симеонов от НФСБ засега не са заявили никакви претенции по темата листи за ЕП. Патриоти твърдят, че Волен Сидеров имал желание да оглави евролистата. Самият Сидеров отрече. Все още обаче няма яснота дали Обединени патриоти ще се явят на вота през май в същия формат, или „Атака“ ще потърси нов съюзник.

Очакванията в ГЕРБ са, че двама от сегашните евродепутати на Бойко Борисов да се разделят с Брюксел – това са Владимир Уручев и Асим Адемов.

Все още няма яснота кой ще е водач на листата. Вече са завъртя името на Лиляна Павлова, която при всички социологически изследвания бе от министрите с най-висок рейтинг. Сегашният еврокомисар Мария Габриел също била възможен вариант за челното място.

Основната месечна заплата на всеки евродепутат е 8020,53 евро. Допълнителното възнаграждение за присъствие е 306 евро на ден, което за около 15 работни дни, означава по още 4590 евро на месец. Това прави общо 12 610,53 евро заплата на месец или около 105 евро на час.

Всеки евродепутат получава отделно и по 21 379 евро месечно. За разходи за персонал. С 25% от тези пари могат да се разплащат различни услуги, използвани от евродепутата. Признати офис разходи за година са 4230 евро.

Статистиката сочи, че пътните разходи за всички събития като пленарни сесии, срещи на комисии, срещи на политически групи: самолетни билети, билети за влак, разходи за пътуване с автомобил до 1000 км на събития, са около 4000 евро на месец.

А разходи за пътуване извън ЕС – 4264 евро на година или 355,33 евро на месец.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама