Любопитно

Изкуствен интелект имитира пръстов отпечатък

Изкуственият интелект има потенциал за всевъзможни приложения, а едно от тях се оказва и създаването на фалшиви пръстови отпечатъци. Това е напълно възможно, уверяват учени от Нюйоркския университет, които са разработили нов начин за заблуда на биометричните скенери.

Принципно, скенерите за пръстов отпечатък работят с непълни отпечатъци, тъй като всеки път потребителят поставя пръста си по различен начин и никога с цялата повърхност, пише trafficnews.bg. В същото време всички отпечатъци имат типови, повтарящи се елементи.

Чрез дълбоко обучение на невронни мрежи на базата на данните от частичните отпечатъци, са създадени синтезирани отпечатъци, които могат да бъдат представени като своеобразни мастер-ключове по отношение на обикновените ключове, но в биометричното пространство. Те са наречени от изследователите DeepMasterPrints, предаде technews.bg, цитиран от trafficnews.bg.

Разбира се, фалшивият отпечатък не дава гаранция за заблуда на скенера, но при системите за контрол на достъпа с вероятност за грешка от 0,001 – т.е. едно погрешно сработване на хиляда, фалшивият отпечатък може да замени 23% от всички отпечатъци, съхранявани в базата. А при системи с вероятност за грешка 1 към 100, технологията DeepMasterPrints имитира 77% от реалните отпечатъци.

Синтезираните от изкуствен интелект отпечатъци са най-ефективни за проникване в системи, които съхраняват множество отпечатъци от пръсти, т.е. не при смартфоните – поне засега. Учените се надяват, че тяхното изследване ще подтикне компаниите да направят по-надеждни биометричните системи за сигурност на достъпа.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Военни колони се придвижват край Анево на 22 и 23 април

Жителите на региона и пътуващите по републиканската пътна мрежа трябва да имат предвид предстоящо придвижване…

преди 14 минути
  • България

Футболни фенове пребиха 19-годишен младеж на бензиностанция във Велико Търново

Районното управление на полицията във Велико Търново разследва случай на тежък инцидент с участието на…

преди 29 минути
  • България

Камион удари лек автомобил на магистралата, жена е в болница с травма на кръста

Сериозен пътен инцидент е станал вчера около 13:05 ч. на извънградската магистрала, малко преди пътен…

преди 44 минути
  • България

22 април: Христо Проданов загива на Еверест след историческия си връх без кислород

На 22 април се отбелязва една от най-паметните и тъжни дати в историята на българския…

преди един час
  • България

Двама загинали при инцидент с автобус без шофьор на ГКПП „Малко Търново“

Тежък инцидент с фатален край стана в района на граничния пункт „Малко Търново“. Автобус без…

преди един час
  • България

Снеговалеж затруднява проходите „Превала“ и „Пампорово“ в Смолянско

Снежна покривка изненада водачите в Смолянския регион тази сутрин. Според информация от дежурния в Областно…

преди 2 часа