От всички континенти Антарктида крие най-много загадки.
Затова учени използваха спътникови данни, за да изследват земната тектоника и затиснатите под ледовете образувания, съобщи „Сайънс алърт“, цитирано от БТА.
Европейският спътник GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), който работеше до 2013 г., можеше да види скрития терен, измервайки силата на земното гравитационно притегляне.
Специалистите още обработват събраните данни от него.
„В Източна Антарктида видяхме интересна мозайка от геоложки характеристики, които разкриват основни прилики и разлики между кората под Антарктида и други континенти, с които е била свързана допреди 160 милиона години“, каза Фаусто Фепачоли от Британския антарктически институт.
Антарктида някога е била част от суперконтинента Гондвана. Той е започнал да се разпада преди около 130 милиона години, макар и връзката между Антарктида и Австралия да се е запазила до преди 55 милиона години.
Използвайки спътниковите и сеизмоложки данни, учените създадоха триизмерни карти на земната литосфера, изградена от кората и течната мантия отдолу.
В нея са останките от древните континенти.
Данните от изследването могат също да бъдат използвани, за да бъде предвидено как ледената маса над терена може да реагира на повишаващите се температури.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Тялото на 81-годишната Бояна Стоянова, обявена за национално издирване, е било открито във вилна зона…
Напрежението в ямболското село Безмер се засили, след като стана ясно, че в местната авиобаза…
Районната прокуратура в Добрич върна 54 000 евро на петима пострадали от телефонни измами. Парите…
Напрежението сред производителите на праскови в България расте с наближаването на беритбената кампания. В Сливенския…
Достъпът до бившата хижа „Петрохан – Околчица“ е блокиран заради процедура по влизане във владение.…
26-годишен мъж загина при тежка катастрофа край Плевен, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Инцидентът…
Leave a Comment