Новата наредба на Комисията за финансов надзор (КФН) въвежда системата „бонус-малус“ при застраховките „Гражданска отговорност“.
Наредбата е публикувана за обществено обсъждане и според текстовете, ако сте съвестен водач без нито едно регистрирано нарушение в рамките на седем години, можете да получите 25 процента отстъпка от базовата цена на застраховката. Ако обаче имате нарушения, застраховката ви може да скочи с до 400 процента спрямо плащаното досега, съобщава „Нова телевизия“.
Общо 20 са класовете, в които можете да попаднете според новата методика, като клас ще има както собственикът на автомобила, така и самият автомобил. Осми клас е базовият и всеки водач ще стартира с него. В зависимост от степента на нарушенията, които има, класът ще се вдига, а с това и парите, които трябва да даде за „Гражданска отговорност“ през следващата година.
Как на практика ще се случи това, отговаря Владимир Савов от Комисията за финансов надзор: „Това ще става през единната база данни – информационна система на Гаранционния фонд. Предстои Гаранционният фонд и МВР, там където се съхраняват данните за нарушения, ПТП и т.н., да се синхронизират. Фондът ще получава тази информация в неговата база данни за всеки автомобил и за водачите“.
„Когато настъпи моментът да подновите застраховката си „Гражданка отговорност“, застрахователят първо ви определя базова застрахователна премия, съгласно своите си правила за риска, имайки предвид, да речем, вашата възраст, история, каква е колата. След това натиска едно бутонче и от Гаранционния фонд му постъпва информация, че за този автомобил класът „бонус-малус“ е еди-какъв си, а за този водач на МПС е еди-какъв. Съответно застрахователят ще вземе по-неблагоприятната от двете и ще каже, че базовата премия, която ви е определил, е например за 200 лева, но по системата имате 11-и клас, трябва да платите 130% от тези 200 лева, съответно 260 лева“, обяснява още Савов.
Ако дадете на друг шофьор вашата кола и той извърши нарушение с нея, то ще се отрази както на самия шофьор, така и на класа на автомобила. И когато на следващата година отидете да застраховате колата си и в резултат на нарушението класът й се е повишил, то вие ще трябва да платите по-високата застраховка, независимо че виновен за нарушението е друг. Класовете, определени от Гаранционния фонд пък ще могат и да се обжалват. „Процедурата за оспорване ще се уточнява още, но е записано, че се оспорва пред Гаранционния фонд, защото той издава какъв е класът“, посочи Владимир Савов от КФН.
Наредбата от днес е подложена на 30-дневно обществено обсъждане. Идеята е тя да влезе в сила от 1 януари. Паралелно с приемането й ще се работи и по синхронизиране на системите на Гаранционния фонд и МВР. На практика обаче системата ще заработи в пълния си вид от 2020 г. Тогава вече ще бъдат отчетени нарушенията, които са извършени година назад. Всички шофьори и автомобили ще влязат в новата система с неутрален клас, който на практика не променя цената на „Гражданската отговорност“. Ако обаче сте недобросъвестен шофьор след 1 януари догодина, то задължителната ви застраховка за 2020 г. може да ви излезе скъпа.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment