Пеят ли ледниците? Логичният отговор на този въпрос е „не“. Но всъщност не е правилен.
Това доказаха учените от Американския геофизичен съюз, пише profit.bg.
Вятърът, който се носи над снежните дюни на ледниците в Антарктика, причинява вибрация, която създава почти постоянен набор от сеизмични „тонове“.
Тях изкледователите биха могли да използват за наблюдение на промените в ледения шелф от далечно разстояние, сочат данните от ново проучване.
По време на изследването са поставени 34 изключително чувствителни сеизмични сензора под снежната повърхност.
Те позволяват на експертите да наблюдават вибрациите на ледения шелф и да изследват структурата и движенията му в продължение на повече от две години – от края на 2014 г. до началото на 2017 г.
Когато започват да анализират данните, учените откриват нещо странно: сеизмичните „тонове“ се променят, когато метеорологичните условия променят повърхността на снежния слой на ледниците.
Тоест, ледът вибрира на различни честоти, когато силни бури връхлетят снежните дюни или когато температурите на повърхността му се повишават и спадат.
„Сякаш непрекъснато свирите на флейтата на ледения шелф“, казва Джулиън Чапут, геофизик и математик в Държавния университет в Колорадо във Форт Колинс и водещ автор на проучването, публикувано в Geophysical Research Letters – списанието на Американския геофизичен съюз.
Точно както музикантите могат да променят звуците, които извличат от флейтата с помощта на отворите ѝ, така и климатичните условия на ледения шелф могат да променят честотата на вибрациите, като променят топографията, според Чапут.
Звукът, който се издава от ледниците, е твърде нисък, за да бъде чут от човешките уши, но с помощта на видеото по-долу можете да му се насладите.
Усещането е по-скоро зловещо, нали?
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама