По време на конференция, посветена на 20-годишнината от създаването на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, стана ясно, че за последните 9 години в България не е внесено нито едно ново лекарство за епилепсия.
Това предаде Dariknews.bg.
Клиничните пътеки са създадени „на око или на лобизъм„, а ярък пример за това е, че пътеката за епилепсия е два пъти по-евтина от пътеката за лечение на диария. Явно за някои дебелото черво е много по-важно от мозъка, коментира един от най-добрите детски нефролози у нас проф. Иван Литвиненко. Оказва се, че пътеката за епилепсия е остойностена на крайно недостатъчните 400 лева, а пътеката за лечение на неинфекциозни гастрити и ентероколити струва цели 700 лева.
Основните проблеми, свързани с лекарствата за деца с епилепсия, се отнасят от една страна до липсата им, а от друга – до късното заплащане на наличните от Фонда за лечение на деца, посочи проф. Литвиненко от Специализираната болница за активно лечение на детски болести:
„Изчезват някои, които са понякога дори много евтини, понякога стари, но които са незаменими за определени групи, макар и много малки. Те и затова изчезват, защото няма икономически интерес една фирма да внася медикамент, който няма широк пазар. Ние, за да лекуваме реално тези деца и да получим възможния добър резултат, стимулираме контрабандата през границата на такива медикаменти. Един родител носи на друг и ние ги лекуваме в държавна болница с така внесените медикаменти. Този безумен механизъм не Фондът да си организира търгове и да придвижва закупуването на медикамента, а да се делегира на болниците, които трябва да купуват лекарство за извънбонично лечение, което е пълен нонсенс и в крайна сметка като някоя фирма го плати, тя има договор с болницата, а не с фонд. Болницата плаща на фирмата, защото фирмата не е виновна, но кога си получава парите? Когато фондът ги отпусне, а това няма гаранция кога ще стане. Миналата година декември месец ние бяхме стигнали до това – дали да получи болницата декемврийски заплати, сестри, които работят за по 400 лева, или да заплати лекарствата на тези деца“, каза проф. Литвиненко.
При епилептиците съществува и дискриминация по отношение на възрастта, добави Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
„Изначално има и дискриминация, защото детето може да пие медикамента до 18-годишна възраст, но на 18-годишна възраст и 1 ден то спира да бъде дете и вече не може да мине по същия механизъм. На него му се спира лекарството и тогава започваме да минаваме по механизма, но е вече друг – молиш болницата да закупи лекарството. Там вече не фондът заплаща, а някой. Такава е процедурата, че министерството трябва да заплати“, посочи Събева.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment