„Не става въпрос за разследване в болници, а за разследване на конкретни служители в двете болници, които са извършили отделни деяния.. Културно бих ги нарекъл лоши практики.“
Това каза на пресконференция зам.-главният прокурор и ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев по повод съвместните проверки на спецпрокуратурата и ГДБОП за злоупотреба с лекарства., предадоха от пресцентър МВР.
Снимка: МВР
„Събрани са доказателства за 7 лица. До края на деня предстои привличането им като обвиняеми за организирана престъпна група. За мен, вероятно и за обществото тези практики не са тайна. Факт е обаче, че по това дело за първи път ще се види как лекарства, предназначени за онкоболни не стигат до тях, а се изнасят от лечебните заведения и се реекспортират“, заяви Гешев. Той обясни, че са използвани са СРС, проследено е движението на лекарствата.
„Всичко това е търговия с живота на хората. Резултатът е, че се източва Здравната каса, това са нещо като търговци на смърт, търгува се с живота и с бъдещето на хората, те не получават животоспасяващи лекарства. Някои лица на гърба на здравната система и на живота на хората реализират печалба, изкарват пари на гърба на умиращи хора“, подчерта шефът на Специализираната прокуратура.
„Според мен се касае за някакъв системен проблем. Ние сме крайният вариант – трябва да има превантивна дейност, не става само с наказателна репресия“, заяви още Иван Гешев.
Наблюдаващият прокурор Лидия Манолова не изключи възможността групата да е функционирала повече от година.
Медикаментите, които са реекспортирани, не могат да бъдат купени свободно, нито намерени в мрежата. Схемата работела по следния начин – на раково болни не са вливани, но са изписвани въпросните лекарства. А вливанията са ставали само на хартия.
При втората схема директно били подменяни лекарства срещу много пари. А медикаментите вместо да бъдат прилагани на пациентите, заминавали за страни от ЕС, където цената им била значително по-висока. Тепърва ще се прави експертиза на това, което е вливано на болните. Съмненията са, че не са оригинални лекарства, които не е ясно как са придобити.
Двете болници не са свързани пряко. Но групата имала ръководител. Той намирал посредниците, които се свързвали с медиците по веригата.
Двама лекари от София и фармацевт от Благоевград са задържани за схемата, чрез която е източвана Здравната каса с незконен реескпорт на медикаменти за онкоболни. Стана ясно, че сред обвиняемите е управителят на една от болниците. Лекарствата били за пациенти в болницата „Йоан Павел“ в София и „Св. Мина“ в Благоевград.
Заместник-директорът на ГДБОП Стефан Джолев обясни, че преди година е постъпил сигнал по случая.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment