Българите масово предпочитат пътуването с автомобили в ежедневния си бит или за туризъм.
Това сочат данни от анализ на Евростат, посветен на провеждащата се в момента Eвропейска седмица на мобилността, която продължава до 22 септември.
Колата е доминиращата форма на вътрешен транспорт във всички държави членки в сравнение с пътуванията с влак или автобус, отчита европейската статистика, като данните са за 2016 г. През въпросния период пътуването с кола е представлявало 83 на сто от пътникокилометрите в ЕС, в сравнение с 9 на сто пътуване с автобуси и 8 на сто с пътуванията с влакове.
Около 84 на сто от българите са предпочитали да пътуват с кола, 14 на сто са били пътуванията на българите с автобусен превоз и едва 2 на сто – с железопътен транспорт, показват данните на Евростат.
Освен това, днешният 19 септември е определен и като Европейски ден без смърт на пътя, като идеята е да се повиши осведомеността на хората относно безопасността по пътищата.
По данни на МВР до вчера, 18 септември т.г., по пътищата в страната у нас са загинали 436 души, при общо 682 загинали през 2017 г. и 8 680 ранени.
Страната ни е лидер в ЕС по брой загинали при ПТП на 1 милион души, като европейската статистика сочи, че средно у нас през 2016 г. са загивали 99 души на 1 милион, при среден показател за ЕС – 50 загинали на милион души.
Най-висок дял в ЕС през 2016 г. са били пътуванията с автомобил сред гражданите на Литва – 90 на сто, следвани от Португалия – 89 на сто и Великобритания – 87 на сто.
Пътуването с автобус е било най-предпочитано от гражданите на Унгария – 22 на сто, Кипър – 19 на сто и Естония – 18 на сто.
Пътуването с влак е било доминиращо за гражданите на Австрия – 12 на сто, Холандия – 11 на сто и Франция – 10 на сто.
Освен това 2018 година е обявена за „Годината на мултимодалността“, а темата на тазгодишната Европейска седмица на мобилността е: „Смесете и се движете!“. Идеята е да се насърчат хората да видят как техните ежедневни нужди от пътуване могат да бъдат посрещнати по-ефективно, по-рентабилно и по-приятно чрез смесване на транспортните режими, допълва анализът на Евростат.
Местните власти могат да кандидатстват също до 1 октомври 2018 г. за наградата SUMP, която категоризира местните и регионалните власти за отлични постижения в устойчивото градско планиране на мобилността, според Евростат.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment