България

Увеличават природния газ от 1 октомври

Очаква се увеличение на природния газ от 1 октомври.

Това зависи от цената на суровия петрол на световните пазари, заяви пред БНР председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.

От държавния регулатор очакват на 10 септември да получат окончателното заявление за цени от страна на „Булгаргаз“ за цени на четвъртото тримесечие. До края на септември от КЕВР ще кажат цената на газа. Дори да не е 15%, ще има увеличение на цената на природния газ, категоричен е Иванов.

„По отношение на природния газ възможностите на комисията са силно ограничени. Преди всичко трябва да проверим начина, методиката на изчислението и да намерим дали предложената цена съответства с договора между „Газпроемкспорт“ и „Булгаргаз“ за доставка на газ. Движението на цените и на курса на долара в момента са в неблагоприятна посока. Това се вижда и от цените на течните горива по бензиностанциите на страната, допълни Иванов.

Иванов призна, че КЕВР няма сериозни инструменти за въздействие върху цената на природния газ.

Запитан дали от българска страна има действие за развитие на хипотезата – ЕК да сключи сделка с Газпром и да помоли за намаление на цените на природния газ спрямо нивата в ЕС, той отговори, че се изпълняват решения на ЕК след публикуването им. То става в официалния вестник на ЕК.

Газпром би бил задължен до 10 седмици да започне преговори със засегнатите 8 страни от ЕС. Тази публикация още не е налична, уточни Иванов. Считам, че там ще има развитие, допълни председателят на КЕВР.

На въпрос как удължаването на санкциите срещу Русия ще се отразят на Булгаргаз и на Булгартрансгаз, при положение, че имаме договор с един единствен доставчик, той заяви, че не смята, че ще се отрази. Санкциите са по-скоро за изграждане на нови съоръжения, допълни Иванов.

Иванов отказа да коментира въпроса за разликата на цената на природния газ, която дават от Газпром за Германия и за България.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

СГС даде ход на делото за убийството на непълнолетен в столичен мол

Софийският градски съд даде ход на наказателното дело срещу непълнолетен, обвинен в умишлено убийство на…

преди 2 часа
  • България

ГЕРБ-СДС на консултации при президента за ролята на опозицията в 52-рото НС

Втората политическа сила в 52-рото Народно събрание – коалицията ГЕРБ-СДС – проведе консултации с президента…

преди 3 часа
  • България

„Прогресивна България“ очаква редовно правителство до петък

Президентът Илияна Йотова даде начало на консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи…

преди 3 часа
  • България

18-годишен пешеходец пострада при инцидент в Стара Загора

18-годишен пешеходец е бил блъснат от автомобил рано тази сутрин в Стара Загора. Инцидентът е…

преди 3 часа
  • България

Две метростанции в София затварят за повече от месец

Софийското метро ще въведе временни ограничения по Линия 3 заради планирани ремонтни дейности и събития…

преди 3 часа
  • България

Три автомобила се удариха в Стара Загора, пътничка е ранена

Верижна катастрофа с участието на три леки автомобила е станала в късния следобед на 4…

преди 4 часа