Според нова идея, залегнала в проекта за Закон за хората с увреждания, всяка фирма в страната с повече от 20 служители ще има задължителна квота за назначаване на хора с увреждания.
Предложението предвижда компаниите с персонал от 20-49 души да назначават един човек с увреждания. Във фирмите с 50-99 служители пък ще трябва да бъдат наети двама души с увреждания, а при компании с над 100 човека персонал назначените трябва да са 4% от списъчния състав, съобщават от NOVA.
Към момента за големите фирми има изисквания, но няма санкции.
Идеята е 30% от минималната работна заплата, която би се платила на неназначен човек, да се внася в специален фонд.
„Въпросната квота, за която става въпрос, ще бъде за хора с ТЕЛК-решения. А това не винаги се припокрива – много хора с такива решения нямат увреждания по смисъла на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ОО“, коментира в ефира на „Здравей, България“ Капка Панайотова от Центъра за независим живот.
По нейни думи хората с ТЕЛК могат да имат функционални дефицити, но те са подвижни и работоспособни.
„На финала на интеграционния процес стои трудовата реализация. Ако ние не създадем условия тя да бъде реален факт, няма да променим средата“, каза Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България.
„Ние смятаме, че не трябва да се върви по пътя на задължаване и санкции, а по пътя на насърчаване и подкрепа. Това важи както за работодалите, така и за хората с увреждания“, коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Той допълни, че тези квоти могат да се запълнят и с хора с фалшиви ТЕЛК-ове. По този начин няма да се разреши проблема на хората с увреждания, категоричен е Велев.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама