Любопитно

Леопардовият гекон може да генерира мозъчни неврони

Редица влечуги и земноводни притежават впечатляващи способности, свързани с регенериране на тъкани, съобщи ЮПИ.

Още по-впечатляващо е, че само единствено в геконите се образуват нови неврони.

Учени от университета в Гуелф в провинция Онтарио, Канада, за пръв път идентифицираха наличие на стволови клетки, които са отговорни за генериране на неврони в мозъка на леопардовия гекон. Били използвани химични маркери, вкарани в ДНК на стволови клетки. Това позволило да се проследи къде се движат стволовите клетки и в какъв вид клетки се превръщат. Маркерите били проследени до медиалния кортекс, където свидетелствали за генериране на нови мозъчни клетки.

„Получените резултати показват, че геконите непрестанно обновяват мозъчните си клетки, докато хората се затрудняват да го сторят“, заяви Матю Викеъриъс от Ветеринарния колеж на Онтарио.

„Повечето от свързаните с регенериране проучвания фокусират вниманието върху риби данио и саламандри – отбеляза ръководителката на изследването Ребека Макдоналд от университета. – В изследването ни са използвани гущери, които са по-близки до бозайниците в сравнение с рибите и земноводните.“

Учените се надяват да установят защо тези стволови клетки могат да генерират неврони в мозъка на гекон, но не и в човешкия мозък. Изследването може да допринесе за създаване на нови терапии за възстановяване на човешкия мозък от увреждания или дегенеративни заболявания.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 1 седмица
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 1 седмица
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 1 седмица
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 1 седмица
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 1 седмица
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 1 седмица