Снимка: Община Ямбол
За втора поредна година на древното тракийско светилище в античния град „Кабиле“ край Ямбол бе пресъздаден уникален орфически ритуал по посрещане на Бога-Слънце.
Стотици хора от цялата страна се стекоха, за да посрещнат изгрева в най-дългия ден от годината.
Представяният обред е от преди повече от 2000 г. по специален сценарий, написан от проф. дин Валерия Фол. Той е съставен на база преводи на запазени текстове от антични автори и максимално се доближава до практиките от преди две хилядолетия, съобщиха от пресцентъра на Община Ямбол.
Програмата започна в 5.15 часа сутринта с танц на жриците, следван от ритуално факелно шествие до светилището. Възстановката на древния ритуал беше между 5.30-6.00 часа с участието на актьори от Драматичен театър „Невена Коканова“ – гр. Ямбол.
Специалните наричания, възлияния и други елементи от обреда се изпълняват от жреците на фона на композирана за целта музика. Посетителите на култовото светилище на „Зайчи връх“ се включиха и в демонстрационните наблюдения на Слънцето с телескопи, с помощта на Ямболската Астрономическа обсерватория с планетариум.
След 8.00 започна и представянето на „слънчева храна“ – дегустации на специални ястия, приготвени от възпитаниците на Професионалната гимназия по хранителни технологии и туризъм.
В предиобедните часове програмата се проведе в град Ямбол, където в Ритуалната зала от 10.00 часа бе открита фото-документалната изложба „Свещените места на траките по долното течение на река Тунджа“.
„Слънцебогът, светлината и тъмнината“ е темата на специалната лекция, подготвена от проф. дин Валерия Фол. След нея ще бъде представена темата „Кентаври и конници в района на Ямбол“ – лекция на д-р Ружа Попова.
Събитията, посветени на посрещането на Слънцето в най-дългия ден от годината, се реализират в рамките на Европейската година на културното наследство 2018 и са финалът на празничните прояви, посветени на Деня на Ямбол.
С тях завършва и цикълът от исторически възстановки на Тракийски и античен град Кабиле.
През изминалия уикенд археологическият резерват край Ямбол бе арена на най-мащабните в страната игри с участието на над 200 възстановчици. Зрелищни гладиаторски битки, бит, облекло и въоръжение на древните народи, оставили следи по нашите земи, бяха представени от 15 клуба от цяла България и гости от Румъния.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment