България

Метеоролозите от НИМХ на протест пред Народното събрание

Синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) излязоха на протест днес.

Те настояват спешно да получат 1 145 000 лв. за осигуряване на дейността си до края на годината, както и за трайно решение на проблема с недофинансирането, информира „Дарик“.

До 9 юли парите свършват и ще започне поетапно изключване на звената, алармира синоптикът Анастасия Стойчева.

Според председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски решението на проблема е дейността на НИМХ да бъде изведена на отделен ред в бюджета на БАН. Това е договорено на среща с министъра на образованието Красимир Вълчев.

Проблемът беше огласен преди близо два месеца, но досега решение няма, припомня синоптикът Анастасия Стойчева, която е и от протестния щаб.

Синоптиците не одобряват това, че повечето средства ще отидат за научна дейност, която преобладава в другите институти и малка част от тях са за приложна работа, каквато се извършва в института. В него занимаващите се с оперативна дейност са 7 пъти повече от учените, обясни председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

На среща между министъра на образованието Красимир Вълчев с ръководствата на БАН и на Института е постигнато съгласие от следващата година субсидията за Академията да бъде утвърдена по дейности, сред които и тази по метеорологично обслужване, съобщиха от просветното ведомство. Засега синоптиците няма да спират прогнозите си, освен ако не бъдат принудени да го направят, увери Анастасия Стойчева.

НИМХ може да получи финансиране и по Националната програма, свързана с намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия, както и по проекта „Национален геоинформационен център“, съобщиха още от просветното ведомство.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Полицията провери 19 197 автомобила и установи 35 водачи с алкохол

През изминалата нощ специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за движението по пътищата…

преди 7 часа
  • България

35 шофьори с алкохол зад волана при нощна полицейска операция

През изминалата нощ специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата отчете…

преди 7 часа
  • България

Резките колебания в петрола движат цените на пшеницата и царевицата

Тази седмица глобалните стокови пазари са под силното влияние на резките и динамични колебания в…

преди 7 часа
  • България

76-годишен намушка смъртоносно свой съселянин край Кърджали

Тежко криминално престъпление разтърси село Пепелище край Кърджали. Около 21:00 часа снощи, след възникнал скандал,…

преди 8 часа
  • България

Разрешението за строеж на „Хемус“ за Лот 6 се очаква до две седмици

След повече от половин век от първата копка магистрала „Хемус“ остава символ на бавна реализация.…

преди 9 часа
  • България

Повече облаци в Югоизточна България и слаб дъжд на места в Горнотракийската низина

Въпреки общата тенденция за ясно време, югоизточните райони на страната ще останат с повишена облачност.…

преди 9 часа