Ценни документи от Ватикана ще бъдат представени в изложба във Велико Търново. Фотографско-документалната експозицията „Папството и българите“ проследява отношенията между България и Светия престол още от времето на покръстването и св. княз Борис I Михаил, през унията по време на великия цар Калоян, чак до съвремието.
Част от предоставените от Ватикана документи и регистри са част от секретния архив, съобщава kmeta.bg.
Изложбата е повод 370-годишнината от основаването на Католическата Никополска Епархия /1648-2018/, 330-годишнината от Чипровското въстание /1688-2018/ и 140-годишнината от Освобождението на България /1878-2018/. Тя представлява хронология на кореспонденцията между българските владетели и църковни предстоятели с Папството. Изследвани са още връзките с Ватикана по времето на цар Иван Асен II и цар Иван Александър, ролята на дубровнишките колонии в българските градове, дейността на католическите мисионери на целия Балкански полуостров и по нашите земи по време на Възраждането, на униатското движение по време на османското робство.
Експозицията проследява също дейността на апостолическия визитатор монсиньор Анджело Джузепе Ронкали /папа Йоан XXIII/, създал през 1931 г. Апостолическата делегация в България, просъществувала до 1948 г. Показана е и тежката съдба на католиците след Втората световна война до откриването на Апостолическата нунциатура в България през 1991 г. Не е пропуснато и посещението на папа Йоан Павел II (23-26 май 2002 г.), което остава най-знаковото събитие в съвременните отношения между България и Светия Престол.
Изложбата „Папството и българите – IX-XXI век“ ще бъде открита на 25 май от 18,30 ч. в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, където ще остане подредена до 9 юни. Гостуването й във Велико Търново е осъществено със съдействието на Папския Комитет за исторически науки, Секретния архив на Ватикана и Ватиканската Апостолическа библиотека, Фондация „Свети Йоан XXIII“ – Бергамо, Център за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“, София. Голям е приносът също на Историческия музей – Чипровци, на проф. Красимир Станчев, проф. Кирил Гогов, акад. Васил Гюзелев и д-р Симеон Хинковски, проф. Казимир Попконстантинов и доц. Росина Костова, Анна Влаевска – Станчева, Тодор Ангелиев и Антонио Василев.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment