Взрив от гняв и възмущение породи една от задачите на теста от матурата по български език и литература за зрелостниците.
Неправилно членуване в изречение е посочено като верен отговор от авторите на теста на МОН на вчерашната матура за зрелостниците. Примерът „Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли КОМИСИЯ“ взриви социалната мрежа с неестественото си звучене и липсата на членуване на съществителното „комисия“, което българският език изисква. Същият отговор „б“ обаче е посочен като верен от МОН, съобщи Блиц.
Той обаче е грешен граматически, от което следва, че в цялата задача няма нито един верен отговор и съответно дванадесетокласниците са подведени от съставителите на изпитните задачи. Това би трябвало да доведе до незачитане на точките от тази задача, както и да са отговаряли на нея абитуриентите.
Родители са подгрели и телефона на службата за езикови справки към Института по български език на БАН, съобщава Канал 3. Филолозите са категорични, че посоченото за вярно изречение звучи неестествено заради употребената нечленувана форма и е съвсем нормално да приемем, че се възприема за неграматично. „Оттук следва, че във всички изречения на въпросната задача №7 има допусната граматична грешка и няма нито едно, което да отговаря на условието“, коментираха още специалистите от БАН.
Според тях е възможно да става въпрос за техническа грешка, но от МОН са тези, които ще обяснят. Според филолозите е твърде пресилено сега да си измисляме разни доводи, че въпросното съществително „комисия“ в изречението не е грешка, защото езиковият усет подсказва точно обратното. Грамотни хора, филолози, журналисти и родители вече реагираха във Фейсбук с призиви да се понесе отговорност за гаврата с децата ни, а изпитът да се анулира.
В службата „Езикови справки и консултации“ вече са получили родителски сигнали и за евентуални грешки в теста за 7 клас, но примерите се проверяват, поради което не пожелаха да конкретизират за коя задача става въпрос. Попитани защо МОН не се възползва от услугите на най-големите капацитети по български език в такива важни случаи, като съставянето на тестове за матури, от БАН обясниха, че вероятно заради условието за конфиденциалност при съставянето на изпитните задачи.
А покрай примера от съседната подточка в същата задача от теста: „По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти“, където се изисква ИскърскоТО дефиле да бъде членувано, езиковедите напомниха, че е правилно да кажем и да напишем: „МинистерскиЯТ съвет се събра“, „Законът влиза в пленарнаТА зала“.
Масово обаче от устата на депутати и журналисти чуваме „отивам на Министерски съвет“ или „влиза в пленарна зала“. Сред най-масовите грешки са използваните в ежедневието грешни изрази като „на рецепция“, „на каса“, които изискват категорично членуване.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment