Крими

Задържаха с подкуп главния юрисконсулт на Столична община

Снимката е илюстративна

Главният юрисконсулт на район „Подуяне“ в Столичната община е арестувана за получаване на подкуп, съобщиха от Софийската градска прокуратура.

Задържана е Лилия Геринска.

Тя била хваната вчера с 10 000 лева.

Жената взела парите срещу нагласяване на обществени поръчки. Лилия Геринска ще бъде задържана за срок от 72 часа.

Операцията е била проведена съвместно с ГДБОП.

Полицейските действия са предприети вчера от служители на ГДБОП по образувано досъдебно производство срещу директор на дирекция от Столична Община, район „Подуяне“ за взимане на подкуп в общ размер от 15 000 лева, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Ръководният служител е началник-отдел от Столична Община, установена е за получаване на подкуп „за да наруши свои служебни задължения. Поръчката се развива в срок от няколко месеца. Размерът на паричната сума, получена вчера, е 10 000 лева, като обвиняемата е получила 5000 лева за същата обществена поръчка.

Сумата е предадена от представител на дружество, спечелило обществената поръчка. Срещу задържаната ще бъде повдигнато обвинение. Наказанието, което е предвидено в НК, е до 8 години лишаване от свобода и глоба от 10 000 лева.

По делото са налице доказателства и за други обществени поръчки, за които длъжностното лице е получавало парични суми, но предвид краткия период от време, анализът и повдигането на тези обвинения предстоят идните дни.

В процеса на работа по случая са установени контакти на служителката с представители на дружествата, които са печелили обществените поръчки, като комуникацията помежду им е била доста активна. Служителката ще бъде задържана за срок от 72 часа, предстои внасяне на делото в съда, каза ръководителят на СГП Зорница Русинова.

Сигналът за корупционни действия бе получен в ГДБОП през октомври миналата година. Образувано бе досъдебно производство срещу ръководния.

С реализираната операция де развалила взаимно изгодна за двете страни сделка, като участниците не са били наясно, че сделката се следи.

Въпросната служителка работи в Община „Подуяне“, а сделката се осъществи в кв. „Овча купел“.

„По случая беше използван целият набор от възможностите на СРС-та“, уточни директорът на ГДБОП.

Той допълни, че тепърва предстои работа по фактите, установени чрез тях, но са налице необходимите данни и доказателства за образуване на досъдебното производство.

„Заради бързия развой на случая вчера, организирахме бърза акция за задържане на двамата – служителката и предалия подкупа, който в последствие свидетелства“, заяви още Ивайло Спиридонов.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Андрей Гюров отказа коментар за евентуална президентска кандидатура

Спекулациите около евентуалното участие на Андрей Гюров в предстоящата президентска надпревара остават без официален отговор.…

преди 59 минути
  • България

Слънце по Черноморието и интензивни валежи в Западна България на 23 юни

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), вторник, 23 юни, ще започне…

преди 2 часа
  • България

22 юни ще е най-горещият ден от седмицата с температури до 35 градуса

Днес, 22 юни, е най-горещият ден от седмицата, предупреждават метеоролозите. Жителите на страната трябва да…

преди 2 часа
  • България

Сметната палата: Над 523 млн. лв. стоят във Фонда за безопасност на движението, докато пътният травматизъм расте

България остава сред държавите с най-висока смъртност по пътищата в Европейския съюз. Нов одит на…

преди 2 часа
  • България

Ивелин Михайлов обяви края на „Исторически парк“

Лидерът на партия „Величие“ и създател на „Исторически парк“ Ивелин Михайлов обяви края на проекта,…

преди 2 часа
  • България

Обсъждат актуализация на имотните оценки и нови данъци за собствениците

Дискусиите за актуализиране на данъчните оценки на недвижимите имоти в България отново са на дневен…

преди 3 часа