Eвропейската реакция по бъдещето на Иранската ядрена програма и на търговията със САЩ ще бъдат обсъждани на срещата на върха на ЕС в София идния четвъртък. За това съобщи президентът на Съвета на ЕС Доналд Туск, веднага след като американският президент Доналд Тръмп огласи оттеглянето на САЩ от ядрената сделка с Иран.
По предварителна информация вечерята на евролидерите на 16 май трябваше да акцентира върху развитието на цифровия пазар и иновациите преди да прелее в среща с балканските лидери за европейската перспектива на Западните Балкани на следващия ден.
Туск заяви, че американската позиция по ядрената сделка, както и новите тарифни мита за вноса на стомана и алуминий „ще срещнат общ европейски подход“ и че ще бъдат дискутирани в София.
Тръмп даде на ЕС отсрочка от тарифите до 1 юни, но още през март лидерите одобриха ответни мерки, които засега не са приложени.
Междувременно снощи първият дипломат на ЕС Федерика Могерини изрази съжаление от оттеглянето на САЩ от иранската ядрена сделка, като заяви, че тя е достижение на цялата международна общност и ЕС ще продължи да се придържа към нея.
„Докато Иран спазва ядрените си ангажименти, ЕС ще продължи да е ангажиран с цялостното прилагане на ядрената сделка“, заяви Могерини.
Тя изключи налагането на ядрени санкции на Техеран от страна на еврочленките, тъй като прекратяването им е част от сделката.
„Особено съм разтревожена от анонса за нови санкции и ще консултирам в близките часове с нашите партньори възможните им последици. ЕС е решен да действа в съответствие със своите интереси за сигурност и да защитава икономическите инвестиции“, каза Могерини от Рим снощи.
В изявлението, с което изтегли САЩ от сделката за прекратяване на иранската ядрена програма, американският президент Доналд Тръм я нарече „ужасно едностранчива“ и определи Техеран като „водещ спонсор на тероризма“.
Европейският съюз обаче настоява претенциите срещу политиката на Иран да се разглеждат отделно от ядрената сделка, която се занимава единствено с производството на обогатен уран и с гаранциите, че Техеран няма да произвежда ядрено оръжие.
За разлика от Парижкото споразумение за климата САЩ може „да убие“ ядрената сделка с Иран, посочват наблюдателите. Излизането от споразумението беше предизборно обещание на Тръмп.
Техерен прекрати подготовката си за направата на ядрено оръжие, след като през 2015 г. Великобритания, САЩ, Германия, Франция, Китай и Русия, свалиха голяма част от санкциите срещу Иран. Сделката беше подготвяна 12 години и подписана от името на САЩ от президента Барак Обама през 2015-та.
Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел бяха миналата седмица във Вашингтон, но не успяха да разубедят Тръмп. Белият дом съобщи, че американският президент се е обадил първо в Париж да извести за решението си, преди да го обяви официално.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама