Свят

Продължават дипломатическите усилия за издирването на Боян Петров

Снимка: Фейсбук

МВнР на България и дипломатическите ни мисии в Пекин и Делхи продължават да са в постоянна връзка с 4 министерства в Китай, Тибетската алпинистка асоциация и непалските власти с искане за интензивно издирване на българския алпинист Боян Петров.

Получено е уверение от компетентните институции, че правят всичко възможно по случая и желаят да окажат максимално съдействие, съобщиха за „Нова Вест“ от Министерство на външните работи.

Тази сутрин е бил изпратен екип от шестима професионални планински спасители по трасето към върха. Към момента екипът се намира на около 6000 м. надморска височина и изчаква подобряване на времето, за да продължи издирването.

Както е известно, българският алпинист Боян Петров е бил забелязан за последно на височина над 7000 метра.

Тибетската алпинистка асоциация е информирала посолството ни в Пекин, че летателната техника, с която разполага, не позволява летене и спасителни операции на височина над 5000 м.

Чрез почетния консул на България в Катманду Бхола Тхапа от непалската страна са съобщили, че имат готовност за предоставяне на хеликоптер, който да лети на височина над 5000 м. Поискано е разрешение от китайските власти за включването му в издирването на Боян Петров.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Заплахи за убийство и отвлечени деца: Баща задържан

**Домашно насилие и отвличане на деца в Добри Войниково** Малко преди 23 часа снощи в…

преди 56 минути
  • България

Копринка на ръба: Водният дефицит заплашва ключов водоизточник

**Воден дефицит застрашава язовир „Копринка“** В края на август нивото на водата в язовир „Копринка“…

преди един час
  • България

Пирин гори вече 21 дни: Хеликоптери и военни гасят огъня, десетки хиляди декари в пламъци

21 дни пожар в Пирин: Огънят не стихва, десетки хиляди декари в пламъци **Огънят бушува…

преди един час
  • България

Мечка в центъра на Троян: Градът е в повишена готовност

**Мечка в центъра на Троян – гражданите са призовани за повишена бдителност** Граждани на Троян…

преди 2 часа
  • България

Кърджали вече е част от въздушната спешна помощ

**Нова хеликоптерна площадка в Кърджали подобрява спешната медицинска помощ** Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви…

преди 2 часа
  • България

Палеж на колата на шефа на РУ-Козлодуй – четири коли в пламъци

**Пожар унищожи автомобила на началника на РУ-Козлодуй** Тази нощ в Козлодуй бе извършен палеж на…

преди 3 часа