Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда, свързани със сезонните работници и служителите на МВР.
„За“ гласуваха 90 народни представители, 7 бяха „против“ и 46 се въздържаха, съобщи Nova.
С измененията се дава възможност работното време по еднодневните трудови договори да е осем или четири часа. Целта е да се осигури гъвкавост при прилагането на трудовите договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа, се посочва в мотивите. Така ще може коректно да се изчисляват дължимите възнаграждения и осигурителни вноски по договора, което ще отговаря на реално отработено време и положен труд, отбелязват вносителите.
Законопроектът предвижда и допустимост по изключение за полагане на извънреден труд от служители на МВР, чийто статут е уреден в Кодекса на труда и Закона за държавния служител. С разпоредбите на специалния Закон за МВР се регламентират условията и реда за полагане на извънреден труд само по отношение на държавните служители, каквито са полицейските органи и органите по пожарна безопасност и защита на населението. За останалите служители се прилага Кодекса на труда, който допуска полагането на извънреден труд само по изключение и при изчерпателно изброени хипотези.
Георги Гьоков /“БСП за България“/ коментира, че частта от КТ за еднодневните трудови договори не се нуждае от поправки, а от отмяна. По думите му с тези изменение нищо не се решава и нищо не се облекчава.
Светлана Ангелова /ГЕРБ/ обясни, че законопроектът е внесен по настояване на земеделските стопани и служителите на МВР. Първата част дава възможност работниците да работят на ежедневни трудови договори не само на 8 часа, но и на 4 часа, заради спецификата на земеделската дейност, посочи тя и даде пример с розобера.
Хасан Адемов /ДПС/ коментира, че розоберът и беритбата на лавандула ще приключат преди промените в закона и в съответната наредба да станат факт. По думите му този проект няма да свърши никаква работа. Относно втората част от измененията, Адемов попита дали с тях не се създава ново противоречие и нов конфликт между служителите в едно и също ведомство.
Красимир Янков от левицата посочи, че допустимият извънреден труд на служителите на МВР, чийто статут е уреден по Кодекса на труда, ще е 150 часа годишно, а на тези по специалния закон – по 280 часа годишно. Нали работят в екип, попита риторично той. Не чувате исканията на служителите на МВР за по-високо заплащане и уважение, а фалшиво декларирате, че сте чули необходимостта от регламентиране на положения извънреден труд, обърна се той към управляващите.
Данаил Кирилов /ГЕРБ/ обясни, че тези промени са категорично в полза на работника и служителя и синдикатите са „за“ тях. По-добре да имаш договор за четири часа, отколкото да нямаш никакъв, по-добре да имаш някакви осигурителни права, отколкото да нямаш никакви, коментира той. Според него единственото, което трябва да се прецизира, е да не може да се злоупотребява с еднодневните трудови договори.
Павел Шопов /“Обединени патриоти“/ отбеляза, че на комисия се работи конструктивно, измененията се подкрепят, а в пленарна зала „се търси под вола теле“ и се говори опозиционно.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама