Учени откриха микропластмаса в ледената покривка в Арктика

41

Снимка: Christopher Wood | Shutterstock

Микропластмаса се натрупва по обезпокоителен начин в арктическата ледена покривка, превърнала се в потенциален източник на значимо замърсяване, докато ледът започва да се топи под въздействието на климатичното затопляне, информира „Франс прес“, цитирана от БТА.

Учени от института „Алфред Вегенер“ за полярни и морски изследвания в Германия откриха 17 вида пластмаса в проби лед, събрани в рамките на три експедиции в Арктика през 2014 г. и 2015 г. Сред тях са опаковки на хранителни продукти, найлон, произлязъл от синтетични тъкани, цигарени филтри и риболовни мрежи.

Една от пробите съдържаше най-високата концентрация микропластмаса, откривана някога в ледена покривка – до 12 000 частици на литър замръзнала вода, т.е. два-три пъти по-голямо количество в сравнение с предишните рекорди.

Откритието показва, че микропластмаса сега се среща навсякъде във водата на океанската повърхност. Нито една територия не е защитена. Ледената покривка става по-дебела благодарение на замръзването на морската вода под съществуващия лед, включвайки съдържащата се в нея микропластмаса„, отбеляза експертът Джереми Уилкинсън от Британския антарктически институт, който не е участвал в изследването.

Някои от откритите частици са с размери едва 11 микрона, т.е. около една шеста от дебелината на човешки косъм, поясниха учените. „Това означава, че лесно могат да бъдат погълнати от микроорганизми в Арктика, като малките ракообразни, с които се хранят рибите – заяви Илка Пеекен от екипа. – Никой не знае със сигурност до каква степен тези миниатюрни пластмасови частици са опасни за морския живот и хората.

Данни на Световния фонд за дивата природа сочат, че 8,8 милиона тона пластмаса ежегодно се изхвърлят океаните. Според ООН, ако тенденцията се запази, в океаните към 2050 г. ще има повече пластмаса, отколкото риба.

Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама