Снимка: cnbc
Официалната кампания на руското правителство насърчава руските студенти да се насочват към места като Сибир, за да работят или учат.
Тази кампания е съобщена в отговор на отравянето на Сергей и Юлия Скрипал, инцидент, за който се казва, че е предизвикал „забележимо отрицателно въздействие на русофобските нагласи“.
Инициативата се ръководи от Русотрудничество, руска федерална агенция, която работи за подобряване на имиджа на Русия в чужбина и е известна с схемата „Много възможното завръщане у дома“.
Името е съобщено в „хумористичното“ позоваване на коментара на министър-председателя Тереза Май за това, че е „много вероятно“ Русия да е отговорна за отравянето на Скрипал.
Hilarious Russian bureaucrat bungling: marketing campaign to invite study abroad students back tied to Skripal attack with tagline “Highly Likely Welcome Back”.
Not likely to attract many returnees….
— Andris K. Berzins (@akberzins) 18 април 2018 г.
„Забавен руски бюрократ нескопосано: маркетингова кампания, която да прикани студентите, учещи в чужбина, да се върнат и е свързана с атаката над Скрипал, с лозунг „Много възможното завръщане у дома“.
Малко вероятно да привлече студенти….“
Студентите са били посъветвани, че има много възможности в Далечния изток на Сибир за следващи и завършили студенти от области като финанси и технологии.
Онези, които имат желани умения и образование, може да очакват добри перспективи за заплати.
Според вестник Комерсант модераторът Оксана Буриак направи следния коментар, при откриването на презентацията за проекта:
„Въпросът за безопасността на нашите деца, които учат в чужбина, е остър. Съществуват сериозни опасения, че младите руснаци могат да страдат от провокации в държави, които показват неприязън в отношението си към нашата страна“.
Британското посолство в Русия съобщи за „Комерсант“:
„Както винаги, руснаците са много доволни от руснаците, които идват в Обединеното кралство за туризъм, образование или бизнес.“
Много руски студенти, които учат в Обединеното кралство, обаче изразиха съмнения относно възможността за връщане в родната си страна чрез тази инициатива.
23-годишната студентка на университета в Уестминстър Александра Медведская заяви пред Радио Свободна Европа:
„Руснаците не изпитват напрежение от местните жители. Съдейки по въпросите, които понякога роднините ми ми задават – например как ме третират хората в Европа – изглежда, че нашата [руска] телевизия създава напрегната атмосфера и по някаква причина се опитва да докаже на руснаците, че сме заобиколени от врагове и че всички ни мразят. Това не е вярно.“
Докторант Дмитрий Жикаревич от Лондонското училище по икономика каза пред публикацията:
„Трудно ми е да си представя някой, който би се заинтересувал сериозно от предложението [на Русотрудничество]. Цялата инициатива изглежда съмнителна, особено на фона на случилото се с Европейския университет в Санкт Петербург.“
Изследване, проведено от Комерсант, не показва никаква враждебност към руснаците в Обединеното кралство.
I don’t think it’s anything serious. People have nothing else to do but come up with unnecessary ideas. The whole name „highly likely welcome back“ is sarcastic. They will put this program to their reports and will talk about it for some time. That’s it.
— Ksenia Tabakova (@ksenia_tabakova) 19 април 2018 г.
„Не мисля, че е нещо сериозно. Хората нямат нищо друго за правене и им идват ненужни идеи. Самото име „Много възможното завръщане у дома“ е саркастично. Ще сложат програмата в отчетите си и известно време ще говорят за нея. Нищо повече.“
Яна Пригожина писа в Twitter:
„Просто не мога да спра да се смея.
Хората, които инвестират толкова много време в невероятно тежката стъпка да се преместят да учат в чужбина, трябва да се хванат на идеята за „изграждане на цифровата икономика“ в Далечния изток на Русия.“
Руският президент Владимир Путин в момента се опитва да подобри състоянието на икономиката в Източен Сибир, както и Азиатско-Тихоокеанския регион в Русия.
Надеждата е, че това ще помогне да се ограничат всякакви вредни последици от западните санкции чрез разширяването на сектори като добива на газ, петрол и злато, ядрена енергия и цифрова икономика.
It’s interesting to note the difference between the softness of „Highly Likely Welcome Back“ and the harsher „Пора домой“ (Time to go home). 😂🤔😬
— Fredrik Leijerstam (@fleijerstam) 18 април 2018 г.
„Интересно е да се отбележи разликата между мекотата на „Много възможното завръщане у дома“ и по-твърдото „Пора домой“ (Време е да се прибираш вкъщи).“
Източник: unilad.co.uk
Превод и редакция: Нова Вест
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама