Понякога е трудно да приемем, че микроорганизми има навсякъде, дори по тялото ни. Само защото нещо е покрито с бактерии, не означава, че то непременно е вредно.
Има тонове микроби, които са напълно безвредни за хората, а някои дори са полезни. Но има и такива, които могат да навредят на здравето ни, а те се крият на неочаквани места в дома ни. Добре е да знаем къде са тайните им места. Ето 11 домакински предмета, които вероятно трябва веднага да дезинфекцираме.
1. Гъби за миене на съдове
Повечето хора са наясно, че гъбите са пълни с микроби, но все пак е изненадващо колко мръсни са всъщност. 86% от гъбите съдържат дрожди и мухъл, които са опасни при алергии, както и бактерии на салмонела и ешерихия коли. Най-добрият начин да се дезинфекцира гъба за миене на съдове е тя да се накисне в белина за 30 секунди или да се пусне в съдомиялна. Задължително е да се подменя минимум на 2 седмици.
2. Кухненската мивка
Второто най-мръсно място. Необходимо е редовно миене на стените и дъното на мивката с дезинфектант.
3. Държачи за четки за зъби
Според проучванията, по държачите за четки за зъби има повече микроби, отколкото по тоалтените чинии. Препоръчително е да се мият веднъж или два пъти седмично в съдомиялна или с гореща вода и дезинфектиращ сапун.
4. Копчетата на готварската печка
14% от тестваните при изследване имали е-коли, 27% – дрожди и мухъл, а 5% стафилококи. Това е обяснимо, защото често пипаме сурово месо, докато готвим, а после включваме фурната без да сме си измили ръцете.
5. Кафемашини
50% от резервоарите на кафемашините съдържат патогенни бактерии, е установено при направена проба. Препоръчително е да се измиват частите на машината след всяко ползване, а веднъж месечно тя да се почиства и отвътре.
6. Възглавници
Възглавниците и завивките са топла и влажна среда, в която акарите се размножават много добре. Необходимо е да се перат редовно и да се подменят на определен интервал.
7. Отделението за плодове и зеленчуци в хладилника
Някои плодове и зеленчуци са заразени с е-коли, листерия, салмонела и паразити. Препоръчително е контейнерите за зеленчуци да се мият поне веднъж месечно.
8. Отварачки за консерви
10% от отварачките имат по тях бактерии на салмонела, а 20% – дрожди и мухъл. Мийте редовно в съдомиялна или с гореща вода и препарат.
9. Гумени шпатули и бъркалки
Въпреки че обикновено се мият след употреба, те също съдържат доста вредни микроорганизми и трябва да се чистят по- редовно и старателно.
10. Блендери
Най-мръсната част е гуменото уплътнение на капака, което трябва редовно да се сваля и почиства след всяко ползване на уреда.
11. Хавлии
Те често са влажни и стоят във влажни помещения. Точно затова са добра среда за развитие на бактерии. Няма голяма вероятност да се заразите с нещо от собствените си хавлии, но ако споделяте хавлиите си друг, това може да се случи. Най-добре е хавлиите да се подменят след третата употреба.
Източник: Insider
Превод и редакция: „Нова Вест“
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment