България

Над 90 движими археологически обекта са иззети при спецакция на ГДБОП

При специализирана полицейска операция, проведена на 15 март, е неутрализирана организирана група, занимавала се с престъпления срещу културното наследство.

В акцията са участвали служители на сектор „Трафик на културни ценности“ при ГДБОП и колегите им от Пловдив, Пазарджик, Смолян, Стара Загора, както и служители на ОДМВР – Пазарджик. Действията са осъществени във връзка с образувано досъдебно производство, под ръководството на Специализираната прокуратура, съобщиха за Нова Вест.

В хода на разследването е установено, че престъпната група е част от международен канал за трафик на движими културни ценности с незаконен произход, придобити от иманярски разкопки на територията на страната ни. По първоначални данни с нелегално търгуваните артефакти са попълвани нерегистрирани частни колекции, както и са захранвани със стока други дилъри на движими културни ценности, изнасяни впоследствие в чужбина с цел търговия и набавяне на финансови средства.

В рамките на процесуално – следствени действия са проверени шест адреса и пет леки автомобила, ползвани от четирима участници в престъпната схема. Там са открити 95 движими археологически обекта – 85 старинни монети, 10 украшения и други предмети с изключително висока културно –историческа, научна и финансова стойност. Иззети са и 12 мобилни телефона, пет таблета, лаптоп, компютърна конфигурация, шест СИМ карти, 16 магнитни носителя. При претърсванията са намерени още: фотоапарат, електронни везни, 11 нумизматични каталози с официална регистрация с лични данни и мейли и други документи от аукционни къщи за продадени археологически обекти в търговски къщи в Германия, Австрия и Великобритания.

Работата по документирането на цялостната престъпна дейност на групата продължава под наблюдението на Специализираната прокуратура.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Нова система за киберсигурност разкри дългогодишен неоторизиран достъп в държавни институции

Дългогодишен пробив в сигурността на държавните структури беше установен, след като правителството потвърди неоторизиран достъп…

преди 2 часа
  • България

37-годишен мъж почина след побой край Младежкия хълм в Пловдив

37-годишен мъж беше открит пребит до смърт в района на Младежкия хълм в Пловдив. Случаят…

преди 3 часа
  • България

Италиански ученици от еврейски произход станаха обект на антисемитска агресия в Банско

Случаят с италиански ученици от еврейски произход, подложени на вербална агресия и антисемитски обиди в…

преди 4 часа
  • България

Още 50 000 евро са нужни за лечението на Цало Цалов от рак в Турция

Христиана Добрева отново потърси подкрепа от читателите на „Нова Варна“ с призив за помощ за…

преди 4 часа
  • България

Народното събрание обяви поръчки за 1,45 млн. евро за билети и гориво

Народното събрание на България е обявило обществени поръчки за транспорт на народните представители на обща…

преди 4 часа
  • България

Сметната палата проверява доходите и полетите с частни самолети на Делян Пеевски

Сметната палата е образувала производство за установяване на евентуален конфликт на интереси по отношение на…

преди 5 часа