Победителите от тазгодишните Оскари (СНИМКИ)

101

Снимка: GettyImages

„Формата на водата“ спечели приза най-добрия филм на тазгодишните „Оскар“-и.

Посвещавам наградата си на всички онези млади творци, които ни показват как се правят филми…„, заяви режисьорът на романтичната фантастика Гийермо дел Торо и призова всички да използват въображението си като врата. Това бе 4-ия „Оскар“, с който оригиналната любовна история се окичи от общо 13-те номинации, пише Nova.

И тази година Фей Дънуей и Уорън Бийти обявиха големия победител, този път без да сбъркат. На миналогодишната церемония Фей Дънуей обяви по погрешка „Ла Ла Ленд“, вместо „Муунлайт“ за носител на статуетката за най-добър филм.

Легендарният актьор Гари Олдман получи първия си „Оскар“ в кариерата благодарение на великолепното си превъплъщение в британския министър-председател Уинсън Чърчил във филма „Най-мрачният час“. Той взе приза за най-добър актьор. Това е поредното отличие, което холивудската легенда грабва след SAG, „Златен глобус“, БАФТА, AACTA и много други.

В една от най-оспорваните категории на тазгодишните награди „Оскар“, за „Най-добра актриса в главна роля“ победител стана Франсис МакДорманд. Тя успя да надвие дори Мерил Стрийп и Марго Роби, но все пак триумфът й беше очакван предвид изключителната й игра в трилъра на Макдона „Три билборда извън града“. Тя изнесе и една от най-вдъхновяващите речи на вечерта.

Снимка: Getty Images

Гийермо дел Торо спечели наградата за най-добър режисьор за „Формата на водата“. Мексиканският режисьор и сценарист Гийермо дел Торо спечели срещу колегите си Кристофър Нолан („Дюнкерк“), дебютантът Джордан Пийл („Бягай“) и Пол Томас Андерсън („Призрачна нишка“). За съжаление само с номинация се размина Грета Геруик, която бе първата жена режисьор, номинирана за „Оскар“ от 8 години насам. В речта си Гийермо призова хората „да продължат да изтриват границите“ чрез изкуството, отправяйки очевадна критика към емигрантската политика на президента Доналд Тръмп.

Снимка: AP

Сам Рокуел спечели заслужено приза за „Най-добър актьор в поддържаща роля“ за играта му в „Три билборда извън града“. Той бе връчен от миналогодишната победителка в категорията „Най-добра актриса в поддържаща роля“ – Вайола Дейвис.

Там той изпълни ролята на полицая Джейсън Диксън, който в началото е грубиян, прибягващ до заплахи, но след това осъзнава, че трябва да се промени и да стане по-човечен и състрадателен, да започне да обича хората, да забрави за ненавистта, да се научи да прощава. Рокуел спечели за същия образ и наградата „Златен глобус“ за най-добра второстепенна роля, британската награда БАФТА и наградата на Гилдията на американските актьори в същата категория

Без никаква изненада Алисън Джани спечели дългоочаквания си „Оскар“ за „Най-добра актриса в поддържаща роля“ за въплъщението си в жестоката майка на скандалната фигуристка Тоня Хардинг. Там тя изпълни ролята на ЛаВона Фей Голдън, известна в медиите и като Сенди Голдън, властната, болезнено амбициозна и тормозеща дъщеря си майка на скандалната фигуристка Тоня Хардинг. Истинската Голдън твърди, че няма нищо общо с персонажа, интерпретиран от Алисън Джани във филма, но истинската Тоня, казва, че превъплъщението на Алисън Джани е феноменално. Джани вече спечели за същата роля и Златен глобус за най-добра второстепенна роля, британската награда БАФТА и наградата на Гилдията на американските актьори в същата категория.

Лентата „Икар“ за допинга сред руските спортисти беше удостоена с наградата „Оскар“в категорията „Най-добър пълнометражен документален филм“. Режисьор на филма е британецът Брайън Фогел, а главно действащото лице – бившият ръководител на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков, който я ръководи до ноември 2015 година, преди да стане сътрудник на комисияка към Международната антидопингова агенция. Останалите претенденти в категорията бяха „Абакус“ на Стив Джеймс за имигрантите от Китай, „Лица, места“ на Агнес Варда за френските покрайнини, „Последните хора в Алепо“ на Феруз Фаяд за „белите каски“ в Сирия, както и „Стронг айлънд“ на режисьора Янса Форда за убийството на тъмнокож мъж и последвалия съдебен процес.

Продукцията „Фантастична жена“ от Чили на Себастиан Лелио спечели „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм. Лентата разказва за младата сервитьорка Марина, стремяща се да стане певица, която е транссексуална и която трябва да доказва на семейството на починалия си приятел Октавио, че е добра жена, а не използвачка и покварена. Продукцията спечели миналата година на Берлинале награда за най-добър сценарий. Това е първа победа на филм от Чили на наградите на Академията.

Сценаристът Джеймс Айвъри грабна „Оскар“ за „Най-добър адаптиран сценарий“ за романтичната драма „Призови ме с твоето име“, разкриваща историята за първата любов на едно младо момче към по-зрял мъж.

Междувременно видяхме и първата голяма изненада на вечерта при присъждането на отличията. Хорърът „Бягай“ успя да спечели наградата за „Най-добър оригинален сценарий“ под носа на най-големите фаворити в категорията – „Три билборда извън града“ и „Формата на водата“

Снимка: Getty Images Джрдън Пийп

Филмът „Тайната на Коко“ спечели наградата Оскар за най-добър пълнометражен анимационен филм. Филмът разказва историята на Мигел, който мечтае да стане музикант и се озовава по случайност в Страната на мъртвите, където открива тайни за своите прабаба и прадядо. Продукцията е смесица от приключенски филм, съчетаващ елементите на мексиканските филми и на обичаите и вярванията, свързани с Деня на мъртвите.

В категорията за най-добра късометражна анимационна продукция „Оскар“ спечели „Скъпи баскетбол“ – филм по сценарий на баскетболната звезда Коби Брайънт, режисиран от Глен Кийн. Филмът е разказ на Коби за любовта му към баскетбола и за това на какво го е научил спортът.

Биографичният филм „Най-мрачният час“ грабна „Оскар“-а за „Най-добър грим и прически“ заради невероятната работа на екипа върху превръщането на Гари Олдман в британския министър-председател Уинстън Чърчил.

В категорията „Най-добри костюми“ обаче филмът загуби от изящната драма на Пол Томас Андерсън „Призрачна нишка“.

Британецът Роджър Дийкинс спечели „Оскар“ за операторско майсторство за работата си във филма „Блейд Рънър 2049“.

Френският композитор Александер Депла получи „Оскар“ за най-добра оригинална музика за филма „Формата на водата“. За тази музика Депла вече получи и „Златен глобус“ за оригинална музика.

Наградата за най-добра песен от филм спечели „Remember Me“ от „Тайната на Коко“. Тя е дело на Кристен Андерсън-Лопес и на Робърт Лопес

ФАКТИ ЗА „ОСКАР“-ИТЕ:

* Филмът „Формата на водата“ на мексиканския режисьор Гийермо дел Торо е с най-много номинации – цели 13.

Снимка: Getty Images

* Призове се раздават в общо 24 категории.

* Първата награда „Оскар” е връчена на 16 май 1929 г.

* Най-възрастният победител в надпреварата е Кристофър Плъмър на 82 години, който получава признание за най-добра поддържаща мъжка роля във филма „Новаци“ през 2012 г.

* Най-възрастната номинирана за наградата е актрисата Глория Стюарт, която на 87 години играе вече възрастната Роуз от „Титаник“ през 1997 г.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама