Изключително интересни артефакти – част от Трети халколитен некропол, ще бъдат включени в изложба на Варненския археологически музей в края на март. Варненци и гостите на града ще могат да се докоснат до цивилизацията, съществувала по българското Черноморие в петото хилядолетие преди новата ера.
Обектът се е появил извънпланово, разказа ръководителят на разкопките д-р Владимир Славчев. Макар за съществуването на некропола да се знае от петдесетте години на миналия век, реално разкопките на място започват едва в края на 2017 г., в защитената местност във варненския кв. „Погребите“.
В парцел между улиците „Константин Доганов“ и „Веслец“ археолозите са открили 16 гроба. Единият от тях е от късноелинистичната епоха, а останалите 15 се отнасят към късния халколит. Те са съвсем малко по-късни от известния Варненски халколитен некропол, но са свързани с него.
“Гробовете са изключително интересни. Положените скелети са изпънати, а също така и в поза „хокер“, според типичния за това време обичай да се погребват мъртвите на дясната си страна. Но тук има и нови елементи”, обясни д-р Славчев.
Основното отличие е в преобладаващите женски погребения, като всички погребани имат огърлици от спондилусови мъниста и много керамика. Част от некропола са и кенотафи (символични гробове), като в два от тях са открити златна халка и златно мънисто. В три от гробовете погребаните са с медни халки.
Определено може да се каже, че находките са част от така наречената цивилизация Варна, посочи археологът. По думите му в този период, около 5 хил. години преди Христа, основен е бил култът към богинята Майка. Това се вижда ясно в открития златен амулет, който е с форма на кръг, като в долната му част са изобразени белезите на женското начало. Става въпрос за високоразвита култура, която засега малко познаваме, но която е предхождала тракийската и няма пряка връзка с нея.
Причините за изчезването на тази култура, която се е разпространила и на север от Варна, са в настъпилите сериозни климатични промени, подчерта специалистът. По думите му характеристиките и се виждат най-ясно при артефактите, открити в района на Дуранкулак.
Видео Нова Варна/Архив на проучванията
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment