Страните от Западните Балкани ще се присъединят към Европейския съюз много по-скоро, отколкото досега се смяташе.
Според документ на Европейската комисия, който ще бъде оповестен във вторник, Сърбия и Черна Гора могат да влязат в ЕС още през 2025 г., малко след това ще ги последват и Македония, Албания, Косово и Босна и Херцеговина.
В документа на комисията са описани и сериозни реформи за общността, които ще бъдат препоръчани още този септември.
Съдържанието на документа бе публикувано в неделя от германския в. „Велт“, който разполага с него. В него е описана стратегията на Брюксел, която ще ускори шеметно влизането на Западните Балкани в ЕС. „Членството на шестте западнобалкански държави в ЕС е от политически и икономически интерес за ЕС, както е важен и за неговата сигурност“, пише в него. Той е озаглавен „Реалистична перспектива за разширение на ЕС със страните от Западните Балкани“.
„Със силна политическа воля, прокарването на реформи и решаването на конфликтите със съседите, Черна Гора и Сърбия би трябвало да са готови за членство през 2025 година“, цитира „Велт“ документа. Според ЕК в момента има „исторически изгодна възможност“ тяхното бъдеще да се обвърже здраво и необратимо с Европейския съюз.
ЕК ще настоява за бързото и задълбочено провеждане на необходимите реформи в тези страни. „За да изпълнят всички критерии за членство, както и да подсилят демокрацията си, трябва да се проведат убедителни и всеобхватни реформи във важни области като правосъдието, конкурентоспособността, регионалното сътрудничество и помирението“, пише в документа. Комисията настоява и за да се подпише „всеобхватно, обвързващо с правните норми споразумение за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово“. ЕК е изготвила екшън план от 4 страници, в който е описано как точно Европа може да помогне на трансформацията в обществата от Западните Балкани.
В него са описани конкретни мерки, с които до 2020 ще се проведе правосъдна реформа и ще се ускори социално-икономическото развитие. В същия документ Еврокомисията обявява и някои жизненоважни предложения за реформи на ЕС. Едно от тях е в бъдеще решенията в ЕС да се взимат по-често с квалифицирано, а не с пълно мнозинство. Пред октомври пък ЕК ще представи и своя инициатива за засилване на основните правни принципи в ЕС.