Снимка: Facebook
Хиляди учени от 60 държави по целия свят ползват платформа, създадена от млад българин.
27-годишният Александър Найденов заедно с германски учен разработва софтуера „PaperHive“ („ПейпърХайв“) без аналог в света.
В момента той живее в Берлин, завършил е „Икономика“ и „Бизнес Информатика“ в Германия. Миналата година попадна и в класацията на „Форбс“ Европа за социални предприемачи – успелите „30 под 30“, пише Vesti.bg Какво представлява платформата – вие четете някакъв научен текст, най-често на английски, но в него има неща, които не са ви ясни – вместо да губите време да търсите допълнително в интернет, влизате на сайта на платформата, където вече е качен този текст и там задавате въпроса си. Някой преди вас вече се е сблъскал със същите трудности и наготово ви обяснява това, което не разбирате.
„Хората прекарват между 12 и 25 часа на седмица в четене, ако трябва да търсят и това, което не разбират, тези часове стават много повече„, разказва пред Vesti.bg Александър. По думите му платформата е малко място за среща на въпроси и отговори.
За близо година и половина откакто е създадена компанията се разраства и учени от цял свят ползват продукта й – наскоро Александър и съдружникът му д-р Андре Гаул, открили и че китайски учени обменят опит и коментари под текстове на китайски.
Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му
Всичко започнало още в Техническия университет в Берлин, където д-р Гаул и Александър се срещат. Получили и грант от 150 000 евро от университетa и германското Министерство на икономиката.
В момента печелят най-вече от издателства, които плащат, за да качат текстовете си на платформата, за да улеснят потребителите в разбирането им. Второто най-голямо издателство в света също им е клиент.
Александър Найденов, или просто Алекс, преди да влезе в бизнеса с големите, се занимава с организиране на форуми за ученици и студенти с идеи, които искат да реализират свои предприемачески проекти. Той и негови приятели от чужбина и България го кръщават „Идеите – това сме ние“ и после се създава неправтелствената организация „Обединени идеи за България“. И така вече 7 години. Един от най-емоционалните им случаи е с учителка от добричко село, която се свързала с тях, за да доведе учениците си, които не са напускали селото. Всичко се зародило, защото Алекс и неговите приятели не искат да късат връзката с България, докато учели навън.
Дали са началото на много стартъпи и социални проекти и Алекс казва, че няма значение възрастта, а желанието. Много проекти позволяват да стартираш без инвестиция.
Рецептата му за успех е следната – късмет, постоянство и да не се предаваш. И да направиш късмета по-възможен като оставяш повече врати отворени и да не си казваш „Не ме кефи това“. Някой път може да изгубиш, но и да спечелиш, смята той. Седмица преди много важна конференция с важни клиенти Александър загубил способността да движи половината си лице – от стрес вероятно, но той не се предал и отишъл. Хората обаче го запомнили точно заради това.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment