По данни на Министерството на здравеопазването на Турция в крайбрежните територии на провинциите Артвин, Ризе, Трабзон е регистрирано наличие на преносители на треската Зика
За това съобщава Руската агенция за контрол върху стоките и услугите Роспотребнадзор, цитирано от БГНЕС.
Прогнозира се, че ареалът, обитаван от комарите, които пренасят този вирус, ще се разпространи и в централните райони на Турция и до северното крайбрежие на Черно море. За първи път треската Зика е разпозната през 1947 година в Уганда.
Преносител е комарът Aedes aegypti. Първоначално болестта се смята за не особено опасна, но учените вдигнаха тревога след като през 2015 година избухна епидемия от този вид в Бразилия. Тогава се прояви и способността на тази болест да предизвиква тежки вродени дефекти. След като избухна в средата на 2015 г. в Бразилия, Зика зарази повече от 1,5 милиона души по света в около 70 страни.
Заболяването може да причини обрив, но най-често няма характерни симптоми, което затруднява откриването и проследяването му. В редки случаи вирусът може да причини мозъчни дефекти като микроцефалия – необратимо състояние, при което мозъкът и черепът на детето са необичайно малки и деформирани.
Комарът Aedes aegypti може да пренася освен зика и вирусите на денга и чикунгуня.
Световната здравна организация не виждаше през миналата година вероятност ваксина срещу Зика да бъде на разположение до 2020 г.