Снимка: AP
Не трябва да прекарате 7 години в Тибет като героя на Брад Пит от едноименния филм, за да усетите благотворния ефект от храната по тези географски ширини.
Европейците намират тибетската кухня за екзотична. В действителност тя се отличава от кулинарните традиции на Изтока със своята умереност и балансирани вкусове. Тибетците не злоупотребяват с пикантни подправки, но консумират месо и зеленчуци в големи количества.
От зеленчуците най-популярни са сладките чушки, морковите, цветното и бялото зеле, царевицата, спанакът. Най-много се цени месото от як и агне. Якът се приготвя по специален начин – вари се, нарязан на парчета, след което се добавят лук, домати, джинджифил. Сервира се с хляб или юфка.
Будизмът, за разлика от исляма, не предвижда забранени храни. Въпреки това в Тибет не ядат сладко, а единствено мед, който е широко използван в гастрономията.
Алкохолът не е на почит в тази част на света. За гостите от Запада обаче се прави изключение: в баровете има богата селекция от алкохолни напитки, включително традиционната напитка на Тибет – така нареченото „оризово вино“. За приготвянето се използва варен ориз със специални подправки към него. Получената смес ферментира в продължение седмица. Получава се екзотична напитка с ниско съдържание на алкохол (5°).
Тибетците обръщат специално внимание на чая. Той е не по-малко екзотичен от оригиналното оризово вино. Пълното му наименование е: „Тибетски чай от прясно изпечени чаени листа с масло и сол“.
Едно от най-популярните ястия е „Момо“ или „Шамомо“. То е подобно на европейските кнедли. Приготвя се с фино нарязано говеждо месо на пара.
Друга традиционна гозба е „Цам тук“. Това е питателна супа с парчета месо. „Саван лабук“ пък представлява салата от мариновани репички с джинджифил и кориандър.
Характерни за тибетската кухня са още супата „Гуакок“ (от скариди и пилешко месо), „Гуатук“ (от пиле и юфка), „Тукпа“ (говеждо месо с плоска юфка). Хлябът е малък, кръгъл и печен. Нарича се „кокосов баклап“.
От видовете риба тибетците предпочитат есетра и кефал, а от морските дарове – скариди. Те обикновено се приготвят с люта чушка, лук и пикантен червен сос („Ку-Дак“) или с джинджифил и кориандър („Лханг цо“).
Тибетците подреждат трапезата, като поставят голямо ястие в центъра на масата и всеки сипва в чинията си точно толкова, колкото може да изяде. Край масата местните си служат с пръчици или лъжица.
Професията на готвача е уважавана в Тибет, но не е сред най-престижните. Няма специални училища за готвачи, липсват и книги с рецепти. Кулинарните тайни обикновено се предават от баща на син.
Смята се, че мъжете готвят по-добре от жените. Въпреки това в обикновените тибетски семейства ястията приготвя жената. По празници и по специални поводи обаче в кухнята се изявява мъжът.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment