Световният ден за борба с проказата се отбелязва от 1954 г. през последната неделя на месец януари по инициатива на френския писател и общественик Раул Фолро, основател на Фондацията за борба с проказата.
Според данни на Световната здравна организация към м. октомври 2017 г. в света са регистрирани над 16 млн. души болни от проказа, предимно от държави с тропически климат в Азия, Африка и Южна Америка.
Проказата (използва се и латинското й наименование Лепра) е заразна кожна и нервна болест, известна на човечеството от древни времена. Причинител на заболяването е бактерията Mycobacterium leprae, изолирана през 1873 г. в Норвегия.
Обикновено проказата се проявява в два варианта – лепроматичен и туберкулоиден. Лепроматичната изява е силно заразна, но по-лесно лечима, докато туберколоидната е по-малко заразна, но води до много по-големи усложнения в организма на болния.
Първоначално е считано, че болестта е започнала да се разпространява по време на походите на Александър Велики. Последните изследвания обаче опровергават тази хипотеза и вече се счита, че Лепрата е възникнала в Източна Африка и се е разпространила по време на географските открития, колониализма и търговията с роби.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment