България

Парламентарната комисия за младежта отхвърли Истанбулската конвенция (Обзор)

Бурен обществен дебат по отношение на евентуалното ратифициране на Истанбулската конвенция се разрази у нас в началото на седмицата.

Докато течаха дискусиите се проведоха два паралелни протеста „за“ и „против“ международния документ, който официално цели да защити правата на жените от насилие.

Срещу ратифицирането на конвенцията се обявиха освен Православната още Католическата и Протестантските църкви в България, както и редица общественици. Религиозните общности заклеймяват Истанбулската конвенция като много опасна за българското общество.

Снимка: Веселин Боришев

Св. Синод на Българската Православна църква реши всекидневно във всички храмове и манастири да се отслужва молитва против приемането на конвенцията.

Снимка: БТА

По-рано днес Главното мюфтийство също излезе с официална позиция. В текста, публикуван на страницата му се подчертава, че сред българите мохамедани ролята на жената и уважението към нея са заложени като традиционни ценности.

Снимка: Веселин Боришев

В подкрепа на конвенцията застанаха двайсетина неправителствени организации, важни общественици и политици, сред които и омбудсманът на републиката Мая Манолова, която подчерта, че конвенцията би помогнала на жените срещу насилието.

Снимка: БТА

Днес парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта отхвърли Истанбулската конвенция с 10 на 9 гласа.

Решаващ бе гласът „против“ на депутата от ГЕРБ Георги Марков. Ратификацията на спорния документ беше подкрепена от останалите народни представители на ГЕРБ, както и от ДПС. Срещу нея са депутатите от „БСП за България“, Обединени патриоти и партия „Воля“.

Това е първата парламентарна комисия, която разглежда и отхвърля конвенцията. Документът предстои да бъде обсъден и от още три комисии – по правни въпроси, по вероизповедания и правата на човека и по външна политика.

Парламентарната комисия по правни въпроси отложи разглеждането на документа по предложение на БСП.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Полицията провери 19 197 автомобила и установи 35 водачи с алкохол

През изминалата нощ специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за движението по пътищата…

преди 18 часа
  • България

35 шофьори с алкохол зад волана при нощна полицейска операция

През изминалата нощ специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата отчете…

преди 18 часа
  • България

Резките колебания в петрола движат цените на пшеницата и царевицата

Тази седмица глобалните стокови пазари са под силното влияние на резките и динамични колебания в…

преди 18 часа
  • България

76-годишен намушка смъртоносно свой съселянин край Кърджали

Тежко криминално престъпление разтърси село Пепелище край Кърджали. Около 21:00 часа снощи, след възникнал скандал,…

преди 18 часа
  • България

Разрешението за строеж на „Хемус“ за Лот 6 се очаква до две седмици

След повече от половин век от първата копка магистрала „Хемус“ остава символ на бавна реализация.…

преди 20 часа
  • България

Повече облаци в Югоизточна България и слаб дъжд на места в Горнотракийската низина

Въпреки общата тенденция за ясно време, югоизточните райони на страната ще останат с повишена облачност.…

преди 20 часа