Снимка: Thinkstock
Липсата на достатъчна физическа активност и цигарите са най-нездравословните навици, повечето хора свързват новогодишните си решения именно с тях.
Авторите на ново американско проучване обаче са установили, че на първо място сред неблагоприятните за здравето привички е използването на телефони преди лягане, пише в. „Дейли експрес“.
Телефонните занимания в леглото влияят неблагоприятно върху съня, а недоспиването от своя страна се отразява неблагоприятно върху редица нездравословни практики.
Например заради умората след безсънна нощ хората посягат по-често към чашката с кафе, като обикновено прибавят повечко захар с надеждата за бърз заряд.
Този подход според експертите обаче не е най-разумният за справяне с липсата на енергия. Предложението им в случая е хората да потърсят по-здравословни енергизиращи алтернативи и да избягват добавената захар.
С оглед на това специалистите препоръчват да не се фокусираме изцяло върху отслабването, тренировките и отказа от цигарите, а да насочим вниманието си към ранното лягане, ограничаването на екранното време и загърбването на късното вечерно похапване.
Според авторите на настоящото проучване Топ 20 на най-нездравословните навици включва:
1. Използването на телефона преди лягане
2. Прекарването на продължително време пред екрана, в това число и на телефона
3. Късното вечерно похапване
4. Намирането на извинения да не се тренира
5. Изключването на плодовете и зеленчуците от всекидневното меню
6. Поръчването на храна за вкъщи през уикендите
7. Добавянето на захар към кафето и чая
8. Тършуването из хладилника след вечеря
9. Прекомерната консумация на кафе
10. Използването на асансьори и ескалатори, вместо изкачването на стълби.
11. Прекомерната употреба на газирани напитки
12. Използването на готови и полуготови храни
13. Прекомерната употреба на сол
14. Придвижването с автомобил, вместо пеша
15. Тайното похапване
16. Употребата на алкохол над препоръчителния седмичен лимит
17. Пропускането на сутрешното миене на зъбите
18. Възможно най-близкото паркиране до магазините
19. Лягането с грим
20. Взимането на храна от чиниите на децата.
Източник: БТА
Националното представителство на студентските съвети поиска значително увеличение на стипендиите за успех. Темата беше обсъдена…
Софийският градски съд прекрати делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов, върна материалите на прокуратурата…
Въпреки че представителите на поколението Z бяха сред най-активните участници в протестите, довели до предсрочните…
Два дни преди официалното начало на 52-рия парламент политическите формации са в активна подготовка. Местата…
На 26 април вечерта Русе посрещна с тъга новината за внезапната кончина на Владимир Недялков.…
Късно вечерта на 27 април 2026 г. автобус „Волво“ се запали в движение край петричкото…
Leave a Comment