Крими

ГДБОП разби кюрдски канал за трафик на мигранти през България

Снимката е илюстративна

Специализираната прокуратура повдигна обвинения срещу седем души, които са участвали в организирана престъпна група за превеждане на мигранти през територията на България.

Шестима от тях са задържани на 14 декември при специализирана операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура в София.

Един от участниците се укрива и е обявен за общодържавно издирване, пише Nova.

Групата е била организирана и водена от кюрди (трима от които са сред обвинените) и е превеждала през българската територия кюрди от Ирак, Иран и Сирия по посока Сърбия или Румъния. Събраните доказателства сочат, че крайната дестинация на канала са били страни от Западна Европа.

Мигрантите пристигали от Турция нелегално през зелена граница или в тайници на международни автобуси и камиони. На уговорени места участници в групата ги посрещали с автомобили, откарвали ги в София и ги настанявали по квартири срещу 20 лв. на ден на човек.

За превеждането от Турция до София те плащали по 2000 евро всеки. Част от парите за „услугата“ били „превеждани“ по арабската система „Хавала“. Към Сърбия или Румъния мигрантите били транспортирани на малки групи от по 7-8 човека, където ги поемали местни каналджии.

На четирима от участниците в групата беше наложено задържане до 72 часа. На 17 декември Специализираният наказателен съд уважи искането на прокуратурата за налагане на мярка „Задържане под стража“ и за четиримата. На другите двама обвинени са наложени парични гаранции. Предстои предявяване на обвиненията на седмия участник, след като бъде задържан

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни пестициди в Пловдивско

Съвместна акция на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив и териториалната дирекция на…

преди 5 минути
  • България

БАБХ и ДАНС иззеха опасни и забранени пестициди в Пловдивско

Съвместна акция на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив и териториалната дирекция…

преди 5 минути
  • България

Съдът остави в ареста петима тийнейджъри, обвинени в убийството на Георги Кузев в Пловдив

Съдът в Пловдив остави в ареста петима тийнейджъри, обвинени в умишленото убийство на 37-годишния Георги…

преди 20 минути
  • България

Пловдивският съд остави в ареста петима тийнейджъри, обвинени в убийството на 37-годишен мъж

Съдът в Пловдив остави в ареста петима тийнейджъри, обвинени в умишленото убийство на 37-годишния Георги…

преди 20 минути
  • България

Ниското ниво на Дунав разкри телата на двама германски войници и мотоциклет от Втората световна война

Ниското ниво на Дунав разкри в Будапеща останки от Втората световна война. Край оголеното речно…

преди 35 минути
  • България

Петима младежи остават в ареста за убийството на мъж в Пловдив

Окръжният съд в Пловдив потвърди най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за петима младежи,…

преди 50 минути