Американски специалисти от болницата „Краус” в Сиракюз, щата Ню Йорк, откриха раково образувание в египетска мумия, която е на около 2000 години, съобщи Лента.
Учените сканирали мумията с помощта на компютърна томография, за да установят причините за смъртта на древния египтянин. Оказало се, че върху малкия пищял има тумор, който вероятно е злокачествен.
По думите на учените, древните египтяни не са знаели за съществуването на смъртоносното заболяване и не умеели да го лекуват, пише 24 часа. Възможно е обаче въпросният мъж да е умрял на операционната маса. Известно е, че в Древния Египет се извършвали опасни хирургични интервенции, които често водели до смърт.
Учените не за пръв път се опитват да изяснят причините за смъртта на този мъж. През 2006 г. мумията също била сканирана, но без успех. Междувременно оборудването бе усъвършенствано като детекторите в томографа станаха 320.
**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…
**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…
**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…
**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…
Leave a Comment