България

Екатерина Захариева обсъди религиозната толерантност с ирански депутати

Екатерина Захариева обсъди борбата с тероризма, религиозната толерантност и мигрантската криза с депутати от иранския парламент.

Борбата с тероризма и езика на омразата, проповядването на толерантност между религиите и търсенето на решение на мигрантската криза бяха сред темите, които вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева обсъди днес в София с депутати от Групата за приятелство с България в Ислямското консултативно събрание на Иран. Делегацията е водена от председателя на групата Ахмад Алиреза Бейги.

„Борбата с тероризма е общата ни кауза”, каза Захариева и изтъкна, че сред жертвите на атентати мюсюлманите са повече от християните. Вицепремиерът допълни, че всички трябва да се поучат от грешките си, като бъде обърнато специално внимание на борбата с радикализацията сред младите хора и противодействието на речта на омразата.

Ахмад Алиреза Бейги се съгласи и добави, че правителството му е решено да се бори с първопричините на тероризма, като отдели специално внимание на миграционните процеси и изтъкна, че в резултат на различни конфликти граждани на определени държави биват принуждавани да ги напуснат, за да търсят мир и просперитет за себе си и своите семейства. Той даде за пример няколко милиона афганистански бежанци в Иран, за които държавата е създала програма за интеграция. Министър Захариева също изтъкна, че интеграцията на чуждите граждани е ключов фактор за стабилност и на Стария континент. Тя заяви, че дълг на всички държави е да работят за проповядване на толерантност между религиите.

И двете страни констатираха, че 120-годишните отлични политически отношения между България и Иран все още не са се отразили в необходимата степен на икономическите връзки. Делегациите се обединиха, че има голям потенциал в развитието на туризма и увеличаването на стокообмена, който има потенциал да се върне на нивата от 80-те години на миналия век.

Захариева изтъкна, че знак за приятелството между двата народа е посещението на премиера Бойко Борисов в Ислямската република Иран през 2016 г. Тя се възползва от срещата, за да покани на визита в България своя ирански колега.

„Искам чрез вас да поздравя българския народ с новогодишните празници и предстоящото Председателство на Съвета на ЕС – каза Ахмад Алиреза Бейги. – Председателството ще е и наш успех, защото наши приятели ще заемат място, което е важно и за самите нас.” Сред обсъдените на срещата теми беше развитието на ситуацията в Близкия изток, европейската позиция относно ядреното споразумение с Иран, както и широк кръг въпроси от международния дневен ред.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

4,5% от българите не могат да си позволят зъболекар

4,5% от българите нямат средства за зъболекар **Достъпът до дентални грижи в България: проблем с…

преди 5 часа
  • България

Автомобил се заби в жилищна сграда в Асеновград – без пострадали

Автомобил се заби в жилищна сграда в Асеновград **Нощна катастрофа без пострадали** Драматичен пътен инцидент…

преди 7 часа
  • България

Лятно време по Черноморието: 28 градуса и слънце

Лятото продължава: Слънце и до 33 градуса във вторник **Времето в България** Вторник, 9 септември,…

преди 8 часа
  • България

Кашкавал и олио поскъпват, кошницата остава 98 лева

**Цени на храните: Кошницата е 98 лева, но някои продукти поскъпват** Цената на потребителската кошница…

преди 8 часа
  • България

Телефонни измамници карат хора да теглят кредити за „защитени сметки“

Нова телефонна измама с „защитени сметки“ лъже българи за десетки хиляди левове. **Телефонни измамници изнудват…

преди 9 часа
  • България

100 лева глоба за телефон на пешеходната пътека

Край на разсейването: Глоба от 100 лв. за ползване на телефон на пешеходна пътека От…

преди 9 часа