За последното денонощие спасителните екипи са реагирали на над 140 сигнала за произшествия. Няма пострадали, загинали и бедстващи хора.
Напрегната за екипите на пожарната, доброволците и местната власт бе изминалата нощ. Извършена е огромна по обем дейност, в която участваха няколко стотин човека. Добрата новина е, че към момента няма пострадали, загинали и бедстващи хора. Обстановката на територията на страната е сравнително спокойна. Предприети са всички възможни действия за незабавна реакция от структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Така обобщи оперативната обстановка на територията на страната директорът на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов.
По думите му, за последното денонощие екипите на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали на 143 сигнала за произшествия – почти 100 от тях са свързани с интензивните превалявания. Основните сигнали са за отстраняване на опасни предмети, паднали дървета и клони, както и отводняване на пътна инфраструктура, приземни етажи и мазета. Най-много сигнали са получени на територията на София-град и областите Перник, Кюстендил, Благоевград и Кърджали.
София-град. Възстановена е скъсана дига в кв. Мало Бучино. Участват пожарни автомобили, специализирана и инженерна техника (булдозер и челен товарач (фадрома). Действията се извършват със съдействието на аварийна група от Столична община. Екип пожарникари оказаха съдействие и изведоха една жена от наводнен имот. Изградени са диги от чували с пясък в кв. Горна баня, на ул. „Фортов път“ – местност „Смърдана“, както и до манастир Св. Мина. В изграждането на предпазните съоръжения участваха екипи и верижна техника на Столичната пожарна и екипи от Перник и Пирдоп.
Към 6.00 часа в оперативния център на Столичната дирекция „Пожарна безопасност и за защита на населението“ са получени над 130 сигнала за възникнали инциденти след интензивните валежи – предимно за отстраняване на паднали дървета и клони и отводняване на пътна инфраструктура, приземни етажи и мазета.
Перник. На територията на областта са отработени над 30 сигнала за произшествия –отводнявания на училищни мазета и избени помещения на частни домове. В село Негованци са наводнени 6 къщи в ниската част на населеното място. От тях е евакуирано семейство, което е настанено при роднини. Причината за наводнението е големия водосбор от Колош планина, която се намира над селото.
Кюстендил. Към 6.00 ч. нивото на водата на река Бистрица остава високо – все още има свободен обем до преливането й. С тежка верижна техника е отстранено дърво, намиращо се в коритото на реката, непосредствено преди моста на път Е 871, свързващ Кюстендил с ГКПП Гюешево. Екипи на пожарната са евакуирали двама души от къща в град Дупница – причината е срутила се подпорна стена на река Отовица. Във връзка с високото ниво на река Бистрица към 8 часа бе обявено частично бедствено положение за село Гърляно. Там продължават усилията за защита на мостово съоръжение.
Благоевград. Продължава наблюдението на реките Глазне и Бъндеришка, където има завишен отток. Изградените към момента диги са в добро състояние и превантивно на критичните точки е разположена тежка верижна техника. Следи се нивото на река Струма в района на село Бяло поле, където нивото на реката се е покачило с 2 метра, но до критичното ниво остава 1 метър.
Кърджали. До този момент на територията на областта са регистрирани 4 произшествия, свързани с метеорологичната обстановка.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment