България

Планът „Юнкер“ постави България на второ място по привлечени инвестиции

В петък Европейската комисия представи последни данни за Европейския фонд за стратегически инвестиции (EFSI), който е основата на Инвестиционния план за Европа, известен като планът „Юнкер“.

Според данните на ЕК този план се очаква да доведе до европейски инвестиции, които ще надвишат 251,6 млрд. евро. Самите сделки, одобрени по плана EFSI, възлизат на 49,6 млрд. евро под формата на директно финансиране и са сключени във всички 28 страни – членки на ЕС, предаде БНР.

Около 528 хиляди малки и средни предприятия (SMEs) се очаква да се възползват посредством планът „Юнкер“ от подобрен достъп до финансиране, посочва Европейската комисия. ЕК също така отбелязва, че понастоящем петте страни, класирани най-напред по размерите на инвестициите, които са били задействани чрез EFSI, спрямо техния БВП са Естония, България, Гърция, Португалия и Испания.

Според данни към края на октомври 2017-а година, представени от Европейската комисия, одобреното от Европейската инвестиционна банка (EIB) финансиране за България посредством фонда EFSI е било в размер на 344 млн. евро. Предоставените по този начин финансови гаранции се очаква да активират инвестиции в нашата страна за общо 1,561 млрд. евро. което отрежда на България второ място сред всички членове на ЕС по отношение на активираните инвестиции посредством EFSI спрямо БВП на съответната страна. Нашата страна е изпреварена единствено от Естония, където EIB е одобрила средства от фонда EFSI в размер на 110 млн. евро, които да генерират общи инвестиции в страната за 741 млн. евро.

Европейската комисия отчита, че чрез плана „Юнкер“ са били финансирани 3 проекта в България, свързани с инфраструктура и иновации, като от фонда EFSI са били предоставени 281 млн. евро и се очаква те да генерират инвестиции за тези проекти в размер общо 652 млн. евро. Одобрените заеми на Европейската инвестиционна банка за малки и средни по размер компании в нашата страна (към ноември 2016-а година) с посредничеството на Българската банка за развитие (ББР) са били размер на 150 млн. евро, като се очаква те да докарат инвестиции за общо 408 млн. евро.

Чрез фонда EFSI са били одобрени 9 споразумения с финансови посредници като СИБАНК, ПроКредит Груп и Райфайзенбанк за финансиране на малки и средни по размер български компании за 63 млн. евро, като се очаква това да активи инвестиции за общо 909 млн. евро. ЕК посочва, че от това ще се възползват 6047 по-малки или т.нар. „стартъп“ компании в нашата страната.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца