Кадър: НОВА
Пореден случай на забавяно осиновяване. Две деца – братче и сестриче са чакали години наред, за да бъдат вписани в регистъра за осиновявания
Ансени, малко градче във Франция близо до Нант. Срещаме се с две деца, за които никога не бихме предположили, че са българчета, ако не знаехме предварително. Освен, че не искат да говорят на майчиния си език, не искат да си спомнят и за България, предаде НОВА. Родени са във Варна и са изоставени след раждането им. През целия си живот сменят дом след дом, а последните години живеят в приемно семейство.
„В България живеехме с една баба, която ни крещеше, биеше ни много, много по гърба и лицето”, разказва Миа.
„Дърпаше ни ушите и ни удряше по главата”, разказа Симо.
Все още се ужасяват чуят ли българска реч. Мислят, че някой ще ги върне. От една година никой не им посяга, нито им дърпа ушите. И вече има двама души, които наричат мама и татко.
„Миналия ноември ги видяхме за първи. След това задействахме процедурата по осиновяване”, разказва Улфрид Балдини.
„Вълнуващо беше, но и трудно. За тях всичко е ново, радват се на всичко, въпреки тежката съдба, която са изживявали в България”, обяснява Делфин Манжар.
Но да имат мама и татко децата са чакали цели 9 години. Защото през цялото време не са били в списъка за осиновяване. Вписани са едва през 2015 г. На практика забавянето ги лишава от възможността да бъдат осиновени у нас, защото българските семейства рядко осиновяват големи деца.
Случаят на Мия и Симо не е единствен. Ася едва на 16 години получава шанса на живота си – да живее в Сиатъл, в Съединените американски щати. Бяхме с Ася в последния ден в центъра за настаняване от семеен тип в Монтана. Ася можеше да има майка доста по-рано. Била е извън списъка за осиновяване шест години.
По закон, ако биологичните родители не потърсят детето си до 6 месеца след изоставянето му, то се вписват в регистъра. Защо Симо, Мия, Ася, а и много други, за които имаме доказателства не са попаднали в списъка толкова години – питаме социалното министерство.
„Имаме забавяне на вписване в регистъра на пълно осиновяване в резултат на това, че има заявление за реинтеграция, но за съжаление реинтеграцията не е успешна”, обяснява зам.-социалният министър Росица Димитрова.
И въпреки, че е станало ясно, че децата няма да се върнат при близките им и с години се местят от дом в дом – те не били вписани. Контактите обаче са редки или се изразяват в телефонно обаждане.
Симо, Мия и Ася вече има нов дом и нов живот, каквито заслужава всяко дете. Но колко са останали без шанс? Въпросът остава. С него се зае и върховната административна прокуратура, която ще проверява как децата се настаняват в домове и дали са вписвани в регистъра навреме.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment