Обикновено се смята, че в битката за родителско внимание първородните деца са победителите. Как би могъл някой да се състезава с първото дете?
Но според ново проучване най-малките деца на практика е по-вероятно да са любимци на родителите си. Учени от Бригам, САЩ, са установили, че дали едно дете ще бъде фаворитизирано зависи най-вече от собствените му възприятия.
Ако по-малкото дете се чувства любимец и родителите са съгласни с това, връзката между детето и родителите се засилва. Ако детето смята, че не то е любимо на родителите си, се случва обратното.
При по-големите деца това дали са и ли не са любимци на родителите си играе по-малка роля и няма толкова голям ефект. Според учените това се дължи на социалните сравнения, тъй като по-малките деца по-често биват сравнявани с по-големите.
„Не че първородните не се сравняват с братята и сестрите си, но това не се случва толкова често, колкото при по-малките“, казва професор Алекс Йенсен. „Родителите по-рядко казват на по-големите си деца „не може ли да бъдеш като брат си/сестра си?“ По-често се случва обратното.“
Учените направили изводите си на база на изследване, проведено сред 300 семейства с по двама тинейджъри. Децата и родителите трябвало да отговарят на редица въпроси, засягащи фаворитизирането. Родителите били питани за отношенията и конфликтите с децата им, а тинейджърите трябвало да опишат своите възприятия на тези взаимоотношения. Учените установили, че децата са по-близки, но и по-често имат конфликти с майките си, но динамиката във взаимоотношенията била сходна по отношение и на двамата родители.
Средните деца може би се чудят къде е тяхното място в схемата, тъй като изследването ги пренебрегва (както обикновено).
Според Йенсен резултатите от проучването могат да се отнесат и към по-големи семейства. „Ако ме питате дали забелязвам същото при второто и третото дете, бих казал- да. Най-малкото дете се сравнява с всички, средното се сравнява с по-голямото и така нататък.“
Ако сте родител и се чудите как да се справите с това и да отгледате децата си по възможно най-добрия начин, Йенсен смята, че да се отнасяте с децата си еднакво може би не е най-добрият подход.
„Когато родителите са обичащи и подкрепящи към всичките си деца, фаворизирането няма толкова голямо значение. Някои родители смятат, че трябва да се отнасят еднакво с всичките си деца. Бих им казал, че не е нужно да се отнасят еднакво с всички, а да се отнасят справедливо. Съвсем нормално е да има различно отношение, защото децата са различни хора и имат различни нужди.“
Източник: Independent.co.uk
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment