Снимка: Уикипедия
ЮНЕСКО избра Габрово за творчески град на занаятите и фолклорното изкуство.
Решението бе обявено официално вчера по време на Генералната конференция на 39-ата сесия на ЮНЕСКО, която се провежда от 30 октомври до 14 ноември във френската столица Париж. Ден преди това новината бе съобщена от председателя на парламентарната Комисия по културата и медиите Вежди Рашидов след срещата му с Ирина Бокова.
64 нови града от 44 държави са определени да влязат в мрежата от генералния директор на организацията Ирина Бокова. Габрово става вторият български град след София, чийто културен потенциал е оценен много високо от световната организация.
През 2014 г. столицата ни бе удостоена с престижната титла „Град на киното“.
В средата на юни месец тази година Габрово влезе в надпреварата за включване в мрежата на творческите градове на ЮНЕСКО, залагайки на три свои предимства – град на занаятите и индустрията, столица на хумора и сатирата, град, който съхранява и популяризира народния и местния фолклор. Габрово има Стратегия за развитие на културата до 2024 г., член е на международната мрежа за култура „Програма 21“, ежегодно чрез общинската програма „Култура“ се финансират качествени културни продукти, градът е домакин на мащабни събития с местно, национално и международно значение.
Кандидатурата бе подготвена под ръководството на Община Габрово с активното участие на Етнографския музей на открито „Етър“, Дома на хумора и сатирата, Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина“, Сдружение „Фабриката“ и габровските читалища.
Габрово получи подкрепа от Националната занаятчийска камара, Съюза на българските музикални и танцови дейци и от Националната комисия на България за ЮНЕСКО.
В проекта е разписан 4-годишен план с инициативи от творческите области на мрежата – занаяти и фолклорни изкуства, дизайн, кино, гастрономия, медийни изкуства и музика. Планирано е участието на организации от публичния и частния сектор, професионални сдружения, образователни и културни институции, гражданското общество. Дейностите са насочени към постигане целите на мрежата чрез засилване ролята на културата и творчеството за устойчиво градско развитие.
Мрежата на ЮНЕСКО от творчески градове е създадена през 2004 г. за насърчаване на сътрудничеството между градовете, които са идентифицирали творчеството като стратегически фактор за растеж. С присъединяването на новите членове тя наброява 180 града от 72 държави. Те ще работят заедно за една обща цел: утвърждаване значимостта на творческите и културните индустрии в плановете за развитие на местно, регионално и международно ниво.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment