България

Нови промени от НОИ при обезщетението за безработица

Ако отидем на нова работа, но в рамките на 2 месеца ни уволнят, НОИ ще ни накаже с минимално обезщетение за безработица, независимо върху какви суми сме се осигурявали.

Тази и други ограничаващи промени в изплащането на обезщетенията за безработица са предвидени в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2018 г., обсъден вчера в тристранката. Проектът беше подкрепен само от две от седемте организации на бизнеса и синдикатите, пише „Сега“.

В проекта, който влиза в понеделник за обсъждане в правителството, е записан нов текст, според който човек може да получава само минимално обезщетение за безработица за 4 месеца, ако последният му договор е на по-малко от 2 месеца.

Това означава, че ако лицето се е осигурявало през целия си трудов живот върху високи доходи, но смени работата си и там го уволнят или съкратят, преди да са минали два месеца, той ще получава по около 180 лв. в продължение на 4 месеца. Без тази промяна същият човек може да получава до 1560 лв. за период до 12 месеца.

От НОИ не се аргументират защо се прави тази скандална промяна. Не я коментираха и вчера на заседанието на тристранния съвет. Това обаче е пореден пример за орязване на осигурителни права в проекта, без срещу това да стоят по-ниски осигуровки.

Догодина се затягат още и условията за получаване на обезщетение за безработица. От 1 януари човек ще трябва да се е осигурявал поне 12 месеца от последната година и половина, за да има право на пари от НОИ. В момента е нужно да е плащал осигуровки 9 от последните 15 месеца.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Радев предупреди за риск от инфлационна спирала в еврозоната заради енергиен шок

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев заяви в интервю за Ройтерс, че България е…

преди 12 минути
  • България

63-годишен от Драгичево арестуван за блудствени действия срещу две момичета в автобус

Служители на ОДМВР – Перник задържаха 63-годишен мъж за блудствени действия спрямо непълнолетни. Сигналът е…

преди 27 минути
  • България

Проф. Рачев: Студът отстъпи, но за Великден още има риск от валежи

Климатологът проф. Георги Рачев заяви в ефира на бТВ, че европейският модел първоначално е предвиждал…

преди 42 минути
  • България

БАБХ иззе над половин тон храни от нерегистриран склад и микробус в Хасковско

Над 500 килограма млечни продукти, превозвани в нарушение на изискванията за безопасност на храните, и…

преди 57 минути
  • България

НОИ започва изплащането на априлските пенсии и великденски добавки за над 1,6 млн. пенсионери

Националният осигурителен институт (НОИ) напомня, че изплащането на пенсиите за април чрез пощенските станции започва…

преди един час
  • България

7 април е професионален празник на всички здравни специалисти

7 април е Световният ден на здравето. В България от 1964 г. на тази дата…

преди един час